Energetika

GEN-I predstavil trende in izzive na področju OVE

5. srečanje proizvajalcev električne energije iz obnovljivih virov (OVE) in iz soproizvodnje toplote (SPTE) proizvajalcev električne energije.
GEN-I predstavil trende in izzive na področju OVE

Družba GEN-I, ki se že od same ustanovitve uvršča med inovativne in hitro rastoče akterje na slovenskem in evropskem trgu, je včeraj organizirala že 5. srečanje OVE in SPTE proizvajalcev električne energije. Na srečanju, ki vsako leto privabi več kot 130 proizvajalcev električne energije iz obnovljivih virov in iz soproizvodnje toplote ter električne energije, so predstavniki družbe GEN-I in gostujoči predavatelji predstavili aktualne trende za 2015 in ključne izzive na področju obnovljivih virov energije.

 

Letošnje leto bo za skupino GEN prelomno

Uvodni del srečanja je bil v znamenju predstavitve poslovnih rezultatov družbe GEN-I in načrtov skupine GEN. Po besedah Martina Novšaka, MBA, namestnika predsednika uprave družbe GEN-I »bo za skupino GEN letošnje leto prelomno prav na področju investicij v obnovljive vire energije. S pridobitvijo večinskega deleža v podjetju za izgradnjo HE na spodnji Savi (HESS) bo skupina GEN prevzela vodilno vlogo pri investiranju v trajnostno proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji. S prevzemom družbe HESS bo skupina GEN povezala vse hidroelektrarne na Savi pod eno streho, kar bo nedvomno pripomoglo tako k ekonomičnosti obratovanja elektrarn na Savi kot tudi bodočih investicij na srednji Savi.«

Skupina GEN za investicije, usmerjene k izkoriščanju obnovljivih in trajnostnih virov energije, letno nameni več kot 20 milijonov evrov. In prav pomembnost teh investicij je bila tudi ena izmed ključnih tem letošnjega srečanja.

 

Investicije v OVE so se letos popolnoma zaustavile

Predsednik uprave GEN-I, dr. Robert Golob je ob tem poudaril: »GEN-I je že tretje leto zapored z naskokom največji odkupovalec zelene električne energije v državi. Zato seveda budno spremljamo dogajanje na tem segmentu trga. Tisto, čemur smo priča v zadnjem letu, nedvomno kaže na to, da so se investicije v obnovljive vire, po prekomerni rasti v letu 2012, letos popolnoma zaustavile. Tako stanje sedaj že ogroža doseganje strateških ciljev države do leta 2020, ko bi delež obnovljivih virov moral doseči 25 odstotkov. Zato je potrebno znotraj zakonskih možnosti poiskati take rešitve, ki bodo ponovno zagnale investicijski ciklus. Evropski trendi so nedvoumni, prednost naj imajo investicije v manjše, razpršene vire ob upoštevanju multiplikativnih učinkov na gospodarsko rast in delovna mesta.«

 

Na odkupno ceno električne energije vplivalo predvsem vreme

V regiji je bilo v zadnjem času kar nekaj nepričakovanih dogodkov, povezanih predvsem z vremenom, ki so nedvomno vplivale na odkupno ceno električne energije. O tem in o priporočilih za leto 2015 je na srečanju spregovoril dr. Dejan Paravan, izvršni direktor prodaje GEN-I. Po ugotovitvah dr. Paravana »se je trend padanja cen, po večletnem nižanju odkupnih cen električne energije iz obnovljivih virov, letos zaustavil. Na podlagi kompleksnih analiz lahko napovemo, da cene tudi v bodoče ne bodo bistveno oscilirate, ampak bodo ostale na teh nivojih.«

Dr. Paravan je za konec še predstavil rezultate družbe GEN-I na področju odkupa električne energije iz obnovljivih virov ter ob tem dejal: »Da smo s 33 odstotkov tržnega deleža daleč največji slovenski odkupovalec energije iz obnovljivih virov ni naključje, temveč rezultat našega inovativnega pristopa in zanesljivosti. S sofisticiranimi analitičnimi orodji in profesionalnim odnosom dosledno skrbimo zato, da mali proizvajalci pri nas dosežejo najvišjo odkupno ceno za proizvedeno električno energijo v Sloveniji. Poleg tega pa si prizadevamo, da smo izjemno zanesljiv partner pri plačilih odkupljene električne energije, kar je za male proizvajalce, ki so občutljivi na denarni tok, zelo pomembno. S ponosom lahko povem, da nismo v petih letih pri plačilih odkupljene električne energije našim 1200 partnerjem zamudili niti za en dan.«

 

Za oblikovanje nove podporne sheme bo potrebno uvesti javne letne pozive

Na letošnjem srečanju so lahko udeleženci prisluhnili tudi zelo zanimivi razpravi Andreje Belavić Benedik z Ministrstva za infrastrukturo, Direktorat za energijo, mag. Staneta Meršeta, Institut Jožef Stefan, Primoža Tručla, Združenje slovenske fotovoltaike in dr. Dejana Paravana, GEN-I, ki so se dotaknili aktualnih tem, kot so: nova podporna shema, net metering, status upokojencev in status nosilcev dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ki proizvajajo električno energijo.

Po mnenju mag. Staneta Meršeta je za oblikovanje »nove podporne sheme potrebno uvesti razpise – javne letne pozive za vstop v novo shemo«. Andreja Belavić Benedik je ob tem dejala da v 2014 razpisa za vstop OVE elektrarn v podporno shemo ne bo. In dodala: »Cilj Slovenije je doseči 25-odstotni delež obnovljivih virov v bruto rabi končne energije do leta 2020. V letu 2012 je bil delež OVE v bruto končni rabi energije v Republiki Sloveniji 20,1 odstoten. Eden izmed ciljev, kako naprej, je med drugim uvedba novega mehanizma, ki bo zanimiv za vlagatelje (net-metering) in s tem lahko spodbudimo slovenski kapital za vlaganje v razpršene OVE brez obremenjevanja trenutno obstoječe sheme podpor.«

Primož Tručl je ob tem izpostavil, da je potrebno »takoj ukiniti določilo, ki lastnike majhnih sončnih elektrarn avtomatsko postavlja v vlogo nekoga, ki opravlja dejavnost (Energetski zakon) in omogočiti net-metering, priklop mikro sončnih elektrarn v omrežje z ustreznim certificiranim razsmernikom, samo z zamenjavo obstoječega števca z novim dvosmernim števcem.«

Posebnost tokratnega srečanja je bila predstavitev električnih avtomobilov Tesla. Predstavnik podjetja Avantcar je namreč spregovoril o prihodnosti mobilnosti, predvsem o nujnosti uporabe električnih avtomobilov ter udeležencem srečanja omogočil testno vožnjo z avtomobili blagovne znamke Tesla.

 

Povzeto po sporočilu za javnost

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.