V poslovni stavbi skupine Gen energije v Krškem so se zbrali neodvisni proizvajalci energije iz vse države in spregovorili o vprašanjih, ki jih žulijo.
Sedanji model določanja cen električne energije iz obnovljivih virov energije in soproizvodnje je zaradi neuravnoteženega odnosa do različnih virov na daljši rok nevzdržen in ne more na noben način biti razlog, da bi posegal v obstoječe pravice že zgrajenih objektov. Vladna politika mora biti jasna in vnaprej opredeljena, mora hitro in odločno reagirati. S temi besedami bi lahko povzeli poglavitne misli z letošnjega dvodnevnega posveta z neodvisnimi proizvajalci v Krškem, ki ga je že tretjič organizirala družba GEN-I.
»Eden od predlogov srečanja je, da bi s prvim januarjem 2013 uvedli moratorij na tistih virih, kjer je razvoj prehiter. Sam imam v mislih sonce in bioplin. Tako bi imeli drugi viri eno leto časa, da bi ujeli tempo, ki je potreben za doseganje ciljev, ki si jih je Slovenija zastavila do leta 2020. Po koncu prihodnjega leta bi se odločali o tem, ali je te cilje na vetru in hidro energiji možno uresničiti. Če ne, bi jih nadomestili z novimi cilji na soncu in bioplinu, kjer smo z vidika hitrosti, ne ekonomike, bolj uspešni. Namen je seveda doseči shemo, ki bo na daljši rok vzdržna. Strašenje, da bo za obstoječe objekte denarja zmanjkalo, je neutemeljeno,« je ob koncu srečanja povedal predsednik uprave GEN-I dr. Robert Golob.
Tudi manjši proizvajalci so za GEN-I dragoceni
Družba GEN-I je 24. in 25. septembra v Krškem gostila partnerje družbe GEN-I na tradicionalno dobro obiskanem srečanju namenjenem proizvajalcem električne energije iz obnovljivih virov energije in iz soproizvodnje toplote in električne energije (OVE in SPTE), na katerem strokovnjaki proizvajalcem električne energije predstavijo trende na trgih električne energije ter novosti na področju zakonodaje. Na letošnjem srečanju je bila posebna pozornost namenjena seznanjanju z usmeritvami vlade Republike Slovenije na področju podpornih shem. Partnersko srečanje je ena od sicer številnih oblik delovanja, s katerimi GEN-I poslovnim partnerjem omogoča čim bolj strokovno oblikovanje nakupnih strategij.
Kot je poudaril dr. Robert Golob, želijo s takšnimi srečanji predvsem prispevati k razčiščevanju nekaterih aktualnih vprašanj, s katerimi se srečujejo neodvisni proizvajalci električne energije, in biti tudi most za dialog med ponudniki energije in institucijami, ki so s težavami iz prakse manj seznanjeni. Ob tem je še poudaril, da so tudi manjši proizvajalci za GEN-I enako dragoceni kot drugi proizvodni viri in vsem namenjajo enako pozornost, pri čemer bi si želeli, da bi tudi neodvisni proizvajalci prevzeli aktivnejšo vlogo in se s pomočjo ponujenih modelov sodelovanja odločali tudi za včasih bolj tvegane, a hkrati tudi donosnejše načine prodaje proizvedenih količin energije.
Skupina Gen svojo vizijo gradi na obnovljivih virih in trajnostnem razvoju
V uvodu je okoli osemdeset predstavnikov neodvisnih proizvajalcev pozdravil direktor družbe GEN energija Martin Novšak, ki je poudaril zavezanost GEN energije in celotne skupine k podpiranju trajnostnega razvoja in nizkoogljičnih tehnologij. S tem ciljem na leto okoli 50 milijonov evrov namenjajo za vzdrževanje in posodobitev obstoječih elektrarn, v dolgoročnih razvojnih ciljih pa stavijo predvsem na obnovljive vire energije (spodnjo in srednjo Savo ter Muro) in graditvi novega bloka JEK2, od drugih investicij pa je omenil doinštalacijo HE Moste, dogradnjo dveh plinskih turbin po 50 MW v TEB (za TEŠ6) in zamenjavo obstoječih plinskih turbin z novimi v vrednosti 70 milijonov evrov. Kot je dejal, so to osnove sodobne energetske politike, ki edina lahko zagotovi zanesljivo in nemoteno oskrbo in dolgoročno konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Sicer pa skupina Gen s svojimi proizvodnimi objekti pomeni 28 odstotkov vse slovenske proizvodnje, za katero je značilna nenehna rast in je lani dosegla 18 TWh električne energije, zelo dobro pa kažejo tudi poslovni kazalci za letos. Martin Novšak je ob tem še poudaril, da kot skupina verjamejo predvsem v domače naložbene priložnosti, ki posredno prinašajo tudi nova delovna mesta in pomenijo gospodarski razvoj.
Robert Golob je povedal, da se skupina GEN uspešno uveljavlja tudi na tujih trgih, pri čemer so navzoči že v 16 državah in se pojavljajo tudi že na obetajočem turškem trgu, kot edini posrednik izvoza električne energije v Grčijo in Bolgarijo in so v lanskem letu prvič presegli milijardo evrov prihodkov. V GEN-I se zelo trudijo, da za razliko od drugih trgovcev, vabijo zasebni kapital. Število partnerjev, s katerimi sodelujejo je v letu 2012 naraslo že na 535 in skupaj proizvedejo okoli 180 GWh, s čimer je GEN-I največji odkupnik tovrstne energije v Sloveniji. Najbolj se delež partnerjev povečuje na področju sončnih in hidroelektrarn.
Velik rast podpor na področju fotovoltaike
Na področju fotovoltaike in biomase smo že dosegli mednarodne zaveze, ki jih je Slovenija sprejela, to je 28 odstotkov v bruto porabi električne energije iz OVE do leta 2020, medtem ko na drugih področjih, na primer pri vetru, napredka ni, je povedal Hinko Šolinc z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Porast podpor na rastočih področjih (fotovoltaika) je imelo za posledico preveliko porabo sredstev, zato se na ministrstvu intenzivno ukvarjajo z iskanjem manjkajočih sredstev oziroma iščejo druge možnosti, pri čemer je eden od predlogov ta, da bi na letni ravni omejili višino sredstev za podpore ali omejili skupno moč elektrarn. Napovedal je spremembe podpornih shem, predvsem v smeri uvedbe konkurenčnosti med posameznimi tipi elektrarn in znotraj posameznega tipa, kajti izkazalo se je, da so nekateri bolj tržno konkurenčni. Po besedah Šolinca se bo v prihodnje višina subvencij za fotovoltaiko še zmanjševala. V nadaljevanju je konkretne novosti podporne sheme predstavil Borut Rajer iz Borzena.
V Sloveniji ne kaže na spremembe cen električne energije
Aktualna dogajanja na trgu električne energije je predstavil član uprave GEN–I dr. Dejan Paravan, ki je poudaril, da lahko na osnovi gibanj na širšem energetskem trgu poda okvirno vizijo najbolj verjetnih dogajanj. Kot je dejal, se razmere na trgu z električno energijo hitro spreminjajo, na ceno pa vpliva cela vrsta različnih dejavnikov. Med njimi je še posebej izpostavil dogajanja v centralni Evropi in na regionalnem trgu in diagrame proizvodnje in odjema, ki so se v zadnjem času bistveno spremenili, pa tudi spremembe na svetovnih finančnih trgih. Med konkretnimi dogodki je posebej izpostavil množičen pojav obnovljivih virov energije, ki že bistveno vplivajo tudi na dogajanja na energetskem trgu. Cene v Nemčiji so nizke tako kot pred letom dni in so za MWh električne energije pod 50 evri. Kot kaže preobrata ne bo, cene bodo na evropskem trgu pod 50 evri, po njegovem mnenju tam okoli 46 evrov.
Tudi v Sloveniji ne kaže na spremembe cen električne energije. Gibanje cen na slovenskem trgu je močno odvisno od globalnih in regionalnih kazalcev in se po njegovih besedah gibajo nekje v razponu med tistimi v Italiji (čez 70 evrov) in Nemčiji v odvisnosti od številnih dejavnikov, pri čemer ni zanemarljivo dogajanje v JV delih Evrope oziroma glede primanjkljajev in presežkov električne energije v regiji, kjer je še posebej poudaril problematiko suše ali morebitne močne moče v jesenskem času.
Bogata razprava v forumu
Na forumu, ki je bila zadnja točka bogatega dnevnega reda, se je razvila pestra razprava. Več udeležencev je izrazilo zadovoljstvo s korektnim in dobrim prikazom aktualnih razmer na tem področju, ki daje dober vpogled v dogajanja na širšem trgu. Poleg ambiciozne in samozavestne politike GEN energije in GEN-I je bil deležen pohvale tudi Borzen, predvsem glede kratkih odzivnih časov in strokovnega dela. V razpravi so se vrtela predvsem vprašanja pravega razmerja podpor za sončne in hidroelektrarne, prepočasnim izdajanjem deklaracij, zapletenimi postopki in številnimi zakoni ter predpisi, ki jih je že toliko, da so za posameznike, ki ne izhajajo iz stroke, že nerazumljivi.
Vladimir Habjan