Mesto generalnega direktorja bo namesto 5. novembra, kot je bilo sprva predvideno, prevzel že jutri.
Iz Holdinga Slovenske elektrarne so sporočili, da bo Gorazd Skubin, ki ga je za generalnega direktorja HSE nadzorni svet imenoval na seji 23. junija, mandat nastopil predčasno, in sicer že 16. julija 2016.
Kot je znano, bi po sklepu nadzornega sveta HSE Gorazd Skubin moral mandat prevzeti šele 5. novembra, a sta se dosedanji generalni direktor HSE Blaž Košorok in predsednik nadzornega sveta HSE Milan Perović, sporazumno dogovorila o predčasni primopredaji poslov. Gorazd Skubin je bil za generalnega direktorja največje slovenske energetske družbe imenovan soglasno za štiriletno mandatno obdobje, pri čemer ga čaka vrsta zahtevnih poslovnih izzivov, saj je HSE oziroma celotna skupina pred finančnim in organizacijskim prestrukturiranjem, ki ga narekujejo razmere na energetskem trgu in obveznosti povezane s poplačilom naložbe v blok 6 TEŠ.
Družba HSE je sicer minulo poslovno leto prvič končala z izgubo v višini kar 323,1 milijona evrov (izguba skupine HSE pa znaša celo 480,1 milijona evrov), kar naj bi sicer bila v celoti posledica opravljenih slabitev dolgoročnih finančnih naložb v odvisne družbe v višini 377,9 milijona evrov. Brez omenjenih izvedenih slabitev bi družba poslovala s čistim dobičkom v višini 54,9 milijona evrov, kar pa je vseeno precej manj kot leto prej, ko je čisti dobiček družbe znašal 140,8 milijona evrov. V HSE ob tem navajajo, da je bilo poslovno leto 2014 vseeno precej drugačno od lanskega, na višino takratnega dobička pa je vplivalo več dejavnikov – od izjemno ugodne hidrologije in višjih veleprodajnih cen na trgu do bistveno višjih izplačil deležev v dobičku odvisnih družb in dobička pri prodaji 35,6-odstotnega deleža v HESS.
Prihodnja leta bodo za HSE še posebej zahtevna, ker še nekaj časa ni pričakovati dviga cen električne energije na trgih in je takšne razmere težko nadomestiti z drugimi ukrepi. Kljub temu, da je denimo lani bila prodaja električne energije količinsko za pet odstotkov višja kot leta 2014, so bili čisti prihodki od prodaje zaradi nižjih tržnih cen za odstotek slabši. Zaradi večje zadolženosti družbe, ta je bila konec minulega leta kar za 181 odstotkov višja glede na leto prej, pa se višajo tudi finančni odhodki.