Z junijem obveznost dodatnega plačila prispevka za OVE tudi pri fosilnih gorivih, kar bo močno obremenilo energetsko intenzivna podjetja.
Kot poudarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije je vlada, kljub zavezam, da dodatnih obremenitev za industrijo ne bo, podjetja vnovič obremenila – in to, poleg ostalih, predvsem energetsko intenzivno, izvozno usmerjeno industrijo. To se je zgodilo kljub temu, da je ta industrija po sestanku s predsednico vlade v začetku leta pričakovala rešitve v smeri razbremenitve stroškov energentov zaradi doseganje boljše oziroma primerljive konkurenčnosti, kot jo imajo proizvajalci v istih dejavnostih v drugih državah članicah. Kot pravijo na GZS je vlada, tudi v prenovljeni koalicijski pogodbi zapisala, da ne bo novih obremenitev za gospodarstvo, a je očitno znova snedla besedo. Tako so na vladi prejšnji teden urgentno sprejeli in tudi že objavili novo Uredbo o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, ki je začela veljati 1. junija in prinaša obveznost dodatnega plačila prispevka za OVE pri fosilnih gorivih (zemeljski plin, ELKO, premog, daljinska toplota, dizel, bencin, itd.) za vse porabnike, industrijo in gospodinjstva. Ta ukrep po mnenju Gospodarske zbornice spravlja skupino energetsko intenzivnih slovenskih podjetij, ki vključuje steklarje, jeklarje, papirničarje, opekarje, proizvodnjo aluminija in del kemijske industrije na kolena. Medtem pa konkurente iz drugih držav članic EU njihove vlade razbremenjujejo in sprejemajo takšne in drugačne rešitve za degresivno obdavčevanje, oprostitev plačil ali vračila dela davščin v primeru, če podjetja dosegajo določene okoljske cilje, povečujejo energetsko učinkovitost, če so vključena v shemo ETS ali že zgolj, če so energetsko intenzivni izvozniki.
V GZS še navajajo, da je sicer res, da bo obremenitev nekoliko nižja od sprva napovedane, kar pa ne spremeni dejstva, da se nadaljuje politika dodatnih obremenitev v že tako nekonkurenčnem slovenskem poslovnem okolju. Zato znova razočarani gospodarstveniki pričakujejo takojšnje ukrepe na področju razbremenitev, vključno z uresničevanjem zaveze Vlade ob sprejemu omenjene uredbe, da bo nemudoma preučila sprejete smernice državnih pomoči za prispevke za obnovljive vire energije, ki bi po prijavi sheme v Bruslju lahko razbremenile najbolj energetsko intenzivna podjetja.
Prispevek za OVE smo doslej sicer plačevali le pri električni energiji, v višini odvisno od odjemne skupine. Ta se sicer letos ne spreminja, zaradi pomanjkanja sredstev za pokritje podporne sheme pa je bil uveden še prispevek, ki se plačuje še za vsa fosilna goriva. Za izplačila podporne sheme je drugače treba letos zbrati že 140 milijonov evrov, naslednje leto pa jih bo treba še deset milijonov več. (bj)