Hidro energija

HE Krško: Bober se vrača

Iz družbe HESS so sporočili, da je bober nazaj. Naselil se je v območju HE Krško.

Bober je nekoč izginil iz slovenskih rek, danes pa se znova pojavlja tam, kjer mu naravni pogoji omogočajo življenje. Eden takšnih primerov je območje hidroelektrarne Krško, kjer se je ta največji evropski glodalec znova naselil. V podjetju HESS so se, kot pravijo, na njegovo prisotnost odzvali z vrsto ukrepov.

HE Krško: Bober se vrača
FOTO: HESS

Naravni inženir
Bober s svojo dejavnostjo prispeva k oblikovanju raznolikih habitatov in zadrževanju vode, zaradi česar si je prislužil naziv »naravni inženir«. Po besedah družbe HESS je na območju Hidroelektrarne Krško prisoten prav zaradi spremenjenih pogojev, ki so zanj ugodnejši: »Bober se je na območje HE Krško naselil prav zaradi sprememb v okolju, ki so mu omogočile boljše življenjske pogoje. Zato smo še posebej ponosni, da lahko s svojimi ukrepi podpiramo njegovo prisotnost in prispevamo k širšemu cilju ohranjanja biotske raznovrstnosti,« so zapisali. 

Ukrepi za sobivanje
V podjetju HESS, ki Krško hidroelektrarno upravlja pravijo, da so se na njegovo prisotnost odzvali z vrsto ukrepov. V sodelovanju z Lutro – Inštitutom za ohranjanje naravne dediščine – so že leta 2024 pripravili ''usmeritve za varstvo bobra in vidre na območju HE Krško.'' Ukrepi so kot pravijo razdeljeni v dve fazi: Prva skrbi za ureditev prehodnosti ob levem bregu Save, druga pa za zgraditev posebnega koridorja in postavitev ograje z odprtinami na desnem bregu, kjer so bile težave zaradi bližine ceste. Ureditve so bile, kot so zapisali dokončane pred aprilom, ko se začne obdobje intenzivnih migracij bobrov. Sistem naj bi omogočal varen prehod med rekama in hkrati preprečeval dostop do nevarnih točk, kot so ceste.

Sobivanje med infrastrukturo in živim svetom
V HESS poudarjajo, da je naravovarstveni pristop del njihovega delovanja: »Redno sodelujemo s strokovnjaki, izvajamo monitoringe in se odzivamo z izboljšavami, kjerkoli zaznamo možnost za nadgradnjo sobivanja med infrastrukturo in živim svetom,« so zapisali. V HESS opozarjajo tudi na vlogo vsakega posameznika. Smrti povoženih živali – naj gre za bobra, mačko ali srno – so opozorilo, da je potrebno sobivanje načrtovati in varovati. Voznike pozivajo k večji previdnosti, zlasti na znanih prehodih divjih živali.

Mare Bačnar
O avtorju