Družba HESS ni le proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov, temveč na svoje delovanje v okolju gleda širše in na različnih področjih išče skupne točke za kakovostnejše sobivanje. Z izgradnjo hidroelektrarn pomembno prispeva k trajnostni in odgovorni rabi vodnega potenciala reke Save ter razvoju spremljajočih pozitivnih učinkov, kot so ureditev infrastrukture in poplavne zaščite, ureditev vodotokov, možnosti za namakanje kmetijskih površin, razvoj športa in turizma, naravovarstvene ureditve in še kaj bi se našlo. Preko evropskega projekta WACOM pa se je družba HESS začela tudi mednarodno povezovati z državami porečja Save.
Delavnico z naslovom »Priprava simulacije štabne vaje: Nesreča z razlitjem velike količine naftnih derivatov na lokaciji Zidani most« je organizirala družba Hidroelektrarne na Spodnji Savi v sodelovanju s Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, Mednarodno komisijo za Savski bazen, Direkcijo za vode Republike Slovenije, z Ministrstvom za morje, promet in infrastrukturo Republike Hrvaške in Hrvaškimi vodami. Namenjena je bila oblikovanju izhodišč za pripravo in uspešno izvedbo simulacije štabne vaje, ki se načrtuje v maju 2022. Udeleženci iz Hrvaške in Slovenije so analizirali njen scenarij in določili vloge različnih institucij pri izvedbi vaje v primeru nepričakovanega onesnaženja reke Save na lokaciji Zidani most v Sloveniji. Prav tako so simulirali postopke komunikacije in sprejemanje odločitev ter razvoj scenarijev za postopke pristojnih institucij v Sloveniji in na Hrvaškem, vezanih na podobne situacije.
Direktor družbe HESS, Bogdan Barbič, je v svojem nagovoru izpostavil, da dejavnost družbe Hidroelektrarne na Spodnji Savi ni omejena zgolj na primarno ukvarjanje s proizvodnjo električne energije, temveč je veliko širša; »V okviru večnamenskega projekta se ukvarjamo tudi s protipoplavno zaščito in poplavnimi razmerami, spremljamo kvaliteto vode in ostala dogajanje na reki. Glede na to, da Savo budno spremljamo 24 ur dnevno, smo tudi med prvimi, ki lahko zaznamo kakršnokoli nepravilnost. Slovenski pregovor pravi »Nesreča nikoli ne počiva«, zato je izredno pomembno, da vemo, kako v takih primerih ravnati. Projekt WACOM bo k temu nedvomno pripomogel, protokoli, aktivnosti in materiali, ki bodo v njegovem okviru nastali, pa bodo uporabni za nas vse. Narava je nepredvidljiva, seveda pa si želimo, da do situacij, kjer bi bilo ta znanja potrebno uporabiti, ne bi prišlo.«
Duška Kunštek, ravnateljica uprave za notranjo plovbo pri Ministrstvu za morje, promet in infrastrukturo Republike Hrvaške in predsedujoča Savski komisiji, se je prav tako strinjala, da je regionalna delavnica postavila trden temelj za vse bodoče simulacije, ki nas čakajo v naslednjem letu, in skupne aktivnosti v izrednih razmerah, ki si jih ne želimo, so pa možne; »Tudi Hrvaška s svojimi institucijami strmi k sodelovanju in usklajenemu delovanju z državami porečja Save. Reka Sava je izrazito nemirna reka in nosi veliko izzivov, katerim se bomo tudi s pomočjo aktivnosti projekta WACOM uspešno zoperstavljali in ustvarili postopke in načine delovanja, ki bodo naše življenje naredili varnejše.« WACOM projekt je sofinanciran s strani Programa transnacionalnega sodelovanja - Interreg Podonavje in vključuje ključne partnerje iz štirih držav na porečju reke Save. (mb)