V zadnjih nekaj mesecih se je, kot poudarjajo na Holdingu Slovenske elektrarne, znova pokazalo, kako pomemben člen elektroenergetskega sistema Slovenije so proizvodni objekti HSE, še zlasti blok 6 Termoelektrarne Šoštanj in črpalna hidroelektrarna Avče Soških elektrarn Nova Gorica.
Letošnji januar je bil namreč najhladnejši v zadnjih tridesetih letih. Povprečna temperatura v slovenski prestolnici je denimo bila kar okoli tri stopinje pod lediščem, kar je štiri stopinje manj od povprečja. Mrazu pa so se zaradi pomanjkanja padavin pridružile tudi slabe hidrološke razmere, ki so vplivale na slabšo proizvodnjo hidroelektrarn.
Razmere v omrežju je poslabšalo še dejstvo, da se je v začetku februarja precej povečal prevzem iz visokonapetostnega omrežja, 31. januarja pa je izpadla še transformacija v RTP Divača proti Primorski. ELES je v skladu s sistemskimi obratovalnimi navodili prenosnega omrežja zato razglasil izredne razmere za štiri ure, napajanje severne Primorske pa je bila zaradi enostranskega napajanja oziroma nedokončane povezave preko Renč v pretežni meri odvisno od proizvodnje črpalne ČHE Avče, ki se je fleksibilno in zanesljivo odzvala na potrebe sistemskega operaterja, s čimer je bil preprečen razpad 110 kV severnoprimorske zanke.
Kot rečeno, se je v ekstremnih vremenskih pogojih znova potrdila tudi ključna vloga zanesljivega termoenergetskega vira, to je termoelektrarne Šoštanj, pri čemer je blok 6 samo januarja proizvedel 350 GWh električne energije, skupaj z drugima dvema blokoma pa celo 467 GWh električne energije in s tem tudi pomembno prispeval k pokrivanju potreb po električni energiji.
Zanesljivo obratovanje Bloka 6 v TEŠ in uspešno aktivirana terciarna rezerva na vseh proizvodnih enotah skupine HSE pa sta bili še zlasti pomembni za varno in zanesljivo oskrbo z električno energijo tudi ob nedavnem izpadu Nuklearne elektrarne Krško, ko so elektrarne skupine HSE v štiriindvajsetih urah skupaj proizvedle kar 21 GWh električne energije, od tega blok 6 TEŠ več kot 10 GWh, TEŠ skupaj z blokom 4 pa kar 15,5 GWh. Z drugimi besedami to pomeni, poudarjajo v HSE, da so elektrarne skupine Holdinga Slovenske elektrarne zagotovile kar devet desetin vse proizvedene električne energije v Sloveniji po ustavitvi obratovanja NEK.
Sicer pa HSE s svojo proizvodnjo tudi drugače na letni ravni pokriva približno 70 odstotkov vse proizvodnje električne energije v Sloveniji in več kot 90 odstotkov vse proizvedene energije za sistemske storitve, torej sekundarno in terciarno regulacijo. Približno polovico vse električne energije v skupini HSE pa proizvede Termoelektrarna Šoštanj, ki je z zanesljivim in kakovostnim obratovanjem eden ključnih proizvodnih stebrov v državi.