Očitki DEM o domnevnem izčrpavanju so poskus preusmerjanja pozornosti od resnih problemov družbe in skupine HSE.
Holding Slovenske elektrarne se je s sporočilom za javnost odzval na včerajšnji zbor delavcev Dravskih elektrarn Maribor, na katerem so bila zaposlenim v tej družbi po njihovi oceni predstavljena številna napačna dejstva, osnovana na zavajanjih, polresnicah in neresnicah. V HSE ob tem poudarjajo, da so Dravske elektrarne najbolje stoječa družba v skupini HSE. Njen razvojni potencial je dober, finančno in likvidnostno ni ogrožena in nič ne kaže, da bi se ta trend lahko obrnil. A dejstvo je, pravijo v HSE, da je bila družba DEM, tako kot tudi druge družbe v skupini HSE, ustanovljena ne le za zagotavljanje zanesljive proizvodnje električne energije, temveč tudi za ustvarjanje dobička in sodelovanje v finančno-likvidnostnih tokovih skupine HSE. Ena od številnih nalog krovne družbe skupine HSE je namreč usklajevanje likvidnosti družb skupine HSE, pri čemer je družba DEM vsa leta od ustanovitve HSE, d. o. o., korektno sodelovala. Ravnanja HSE pri tem ne more nihče opredeliti kot škodljivo, saj so DEM za posojena likvidna sredstva vedno prejele obresti, ki so presegale tiste, ki bi jih sicer prejeli za depozit pri poslovni banki. Tudi glede ustvarjenega dobička vsake gospodarske družbe je jasno, da o njegovi uporabi odloča lastnik, po svoji najboljši presoji, in ga nameni tja, kjer bo ta dosegal največji učinek.
Zaposleni v DEM so, kot poudarjajo v HSE, o vseh teh zadevah in tudi odločitvah povezanih z razvojnimi projekti ves čas ustrezno seznanjeni. Trenutno je sicer večina razvojnih projektov družbe DEM, med njima tudi večja, ČHE Kozjak in HE na Muri, zaustavljenih ali upočasnjenih. Izračuni namreč ne kažejo zahtevanega donosa na kapital. Glede na trenutno stanje cen električne energije na trgu sta obe omenjeni investiciji daleč od tega, da bi bili strateško pomembni, HSE, kot lastnik DEM, pa ne bo dopustil, da bi še ena elektrarna v skupini HSE delala izgubo.
Očitke o tem, da HSE finančno izčrpava DEM, v Holdingu odločno zavračajo kot neutemeljene in kot poskus preusmerjanja pozornosti od realnih problemov ne le DEM, temveč celotne skupine HSE. Dejstvo je namreč, da je pred skupino HSE zahtevno obdobje finančnega, kadrovskega, poslovnega in organizacijskega prestrukturiranja, ki pomeni predvsem zniževanje vseh vrst stroškov in tudi Dravske elektrarne pri tem ne bodo izjema. Konec novembra je bil namreč sprejet Razvojni načrt skupine HSE za petletno obdobje. Sprejela sta ga tako Nadzorni svet HSE kot Slovenski državni holding ter s tem potrdila poslovne, finančne in strukturne usmeritve skupine HSE na poti njene reorganizacije. Skupina je na prelomnici, ko bo o njenem nadaljnjem obstoju odločalo tudi (in predvsem) to, kako gospodarno bo v prihodnje delovala. Pomembno pa je tudi dejstvo, da je, kar zadeva racionalizacijo poslovanja skupine HSE, julija letos Državni Zbor sprejel Odlok o strategiji upravljanja kapitalskih naložb države, ki nalaga še dodatne ukrepe za vzdržno poslovanje skupine HSE in zahteva ustrezen donos na kapital.
Kot še poudarjajo v HSE, v postopku poslovnega in finančnega prestrukturiranja skupine HSE, katerega pomemben del sta racionalizacija in optimizacija poslovanja, nobena družba v skupini ne bo izvzeta, saj je treba na stanje vedno gledati konsolidirano, torej na način, kako so izpostavljeni kot skupina HSE. In v to skupino sodijo tudi Dravske elektrarne.
S stanjem, kakršno je danes, s tem številom zaposlenih v skupini HSE, s podvajanjem poslovnih funkcij (in s tem stroškov) in s poslovno nepotrebnimi dejavnostmi, pa tudi s poslovno nepotrebnimi investicijami, pa skupina HSE niti na kratek rok ne more preživeti.
In, če dobro gospodarjenje pomeni, da bo treba nekatere poslovne funkcije združiti, bomo to tudi storili, seveda ne na način, kot si ga zmotno predstavljajo nekateri, s centralizacijo. Nasprotno: poslovne funkcije skupine HSE se bodo izvajale tam, kjer bodo zanje ustrezna znanja, kompetence in izkušnje oziroma tam, kjer bo poslovno, logistično in tehnično najbolj primerno, so še zapisali v HSE. (bj)