Elektrarne iz skupine HSE so največji proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji, pri čemer obnovljiva energija predstavlja kar 56 odstotkov vse energije v celotnem portfelju skupine HSE, na državni ravni pa proizvedejo več kot 80 odstotkov vse »zelene« elektrike. Tudi vsi prihodnji načrti skupine HSE so usmerjeni v tako imenovani zeleni preboj, pri čemer že izvajajo vrsto naložb v dodatne obnovljive vire energije, predvsem v sončno in vetrno energijo. Da se uspešno približujejo zastavljenim ciljem, potrjujejo tudi podatki iz Trajnostnega poročila skupine HSE za leto 2021. Iz njega izhaja, da je skupina HSE v zadnjem desetletju za 1.400.000 ton oziroma za 30 odstotkov zmanjšala izpuste emisij ogljikovega dioksida ter kar za 75 odstotkov tudi izpuste žveplovega dioksida in dušikovih oksidov. Samo v letu 2021 pa je v primerjavi z letom prej skupina HSE zmanjšala izpuste CO2 za 10 odstotkov, pri čemer tako spodbudne rezultate dosega kljub dejstvu, da ima v svojih vrstah največjo termoelektrarno oziroma blok 6 v TEŠ, ki sicer proizvede skoraj tretjino več električne energije kot pred letom 2016 in je eden ključnih objektov za zanesljivo oskrbo odjemalcev z električno energijo.
Kot poudarjajo v HSE, se v vseh njihovih družbah zavedajo pomembnosti ciljev programa Pripravljeni na 55 in s tem povezanega zelenega prehoda iz fosilnih na obnovljive vire. V skladu z Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranja premogovnih regij se zato zavzemajo tudi za čimprejšnje sprejetje zakona o zaprtju Premogovnika Velenje, seveda s pričakovanji, da bo transformacija potekala skladno z načeli pravičnega prehoda, kar bo tudi omogočalo črpanje sredstev iz Sklada za pravični prehod. Sicer naj bi tudi v prihodnje osrednjo pozornost namenjali predvsem naložbam v tehnologije za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in krepitev krožnega gospodarstva, pri čemer skrbijo tudi za to, da so načrtovani projekti skladni z EU taksonomijo in pripadajočimi tehničnimi kriteriji. Kot pravijo, poleg tega ves čas sprejemajo tudi dodatne ukrepe za zmanjšanje vplivov na okolje, tako z vidika uporabe materialov kot njihove ponovne uporabe in recikliranja. Veliko vlagajo tudi v dobro stanje voda in skrbijo za biotsko raznovrstnost ob rekah, iz leta v leto pa tudi dokazujejo, da hidroelektrarne lahko uspešno sobivajo z naravnim okoljem in imajo tudi pozitiven vpliv na varnost pred poplavami in na kmetijske površine.
V HSE ob tem še izpostavljajo, da je lani, kljub zaostrenim razmeram zaradi epidemije COVID-19, 3203 zaposlenih prispevalo k rekordnim 2,9 milijarde evrov prihodkov in doseglo več kot 147 tisoč evrov dodane vrednosti na zaposlenega. Gre za izjemne rezultate, ki so med drugim tudi posledica nenehne graditve dobrih odnosov s ključnimi deležniki in skrbi za zaposlene. Ves čas pa podpirajo tudi številna društva, klube in organizacije, predvsem tiste v lokalnih okoljih, kjer imajo proizvodne objekte. Tako je bil družbeni učinek skupine HSE, merjen skozi ekonomske kazalce, v letu 2021, upoštevajoč vse prispevke v nacionalne in občinske blagajne, skoraj pol milijarde evrov.