Okolje

Imenovan nov evropski znanstveni svetovalni odbor za podnebne spremembe

Delo svetovalnega odbora bo podprlo podnebne ukrepe in prizadevanja EU za dosego podnebne nevtralnosti do leta 2050.

Imenovan nov evropski znanstveni svetovalni odbor za podnebne spremembe

Evropsko podnebno pravo vključuje ustanovitev Evropskega znanstvenega svetovalnega odbora za podnebne spremembe, ki ga sestavlja 15 neodvisnih znanstvenih strokovnjakov, ki pokrivajo širok spekter disciplin, ki se nanašajo na področje podnebnih sprememb. Člani novega Evropskega znanstvenega svetovalnega odbora za podnebne spremembe bodo EU posredovali svoja znanstvena spoznanja, strokovno znanje in nasvete v zvezi s podnebnimi spremembami. Delo svetovalnega odbora bo podprlo podnebne ukrepe in prizadevanja EU za dosego podnebne nevtralnosti do leta 2050. Svetovalni odbor bo zagotavljal neodvisno znanstveno svetovanje o ukrepih in podnebnih ciljih EU ter njihovi skladnosti z evropskim podnebnim pravom in mednarodnimi obveznostmi EU v okviru Pariškega sporazuma.
Svetovalni odbor bo gradil na najboljših razpoložljivih in najnovejših znanstvenih dokazih, vključno z najnovejšimi poročili IPCC in drugih nacionalnih in mednarodnih organov. Pri svojem delu bo deloval transparentno in svoja poročila dal na voljo javnosti. 

Evropski podnebni zakon, sprejet junija 2021, določa namreč zavezujoč cilj podnebne nevtralnosti v EU do leta 2050, določenega v Pariškem sporazumu. Zagotavlja tudi okvir za doseganje napredka pri doseganju globalnega cilja prilagajanja, določenega v Pariškem sporazumu.
Za podporo doseganju teh ciljev evropsko podnebno pravo predvideva ustanovitev Evropskega znanstvenega svetovalnega odbora za podnebne spremembe, ki je bil ustanovljen s spremembo ustanovne uredbe Evropske agencije za okolje. 

Člani svetovalnega odbora so bili imenovani za dobo štirih let z možnostjo enkratnega podaljšanja. Svoja stališča bodo podali popolnoma neodvisno od držav članic in institucij EU. Največ dva člana svetovalnega odbora pa sta lahko državljana iste države članice.
Prva naloga Svetovalnega odbora bo izvolitev predsednika in določitev programa dela. Svetovalni odbor bo pri njegovem delu podpiral sekretariat v okviru Evropske agencije za okolje.

Polona Bahun
O avtorju