Analitiki Mednarodne agencije za energijo IEA ugotavljajo, da naj bi k padcu cen baterij največ prispeval padec cen ključnih surovin, saj so se denimo cene litija v primerjavi z rekordnim letom 2022 lani znižale kar za 85 odstotkov. Naraščanje povpraševanja po baterijah za e-vozila ob hkratni pocenitvi njihove izdelave naj bi prispevale tudi k napovedim, da naj bi se globalne proizvodne zmogljivosti s sedanjih 3 TWh v prihodnjih petih letih, če bodo uresničeni vsi napovedani projekti, celo potrojile.
Kot navajajo v IEA, se trg baterij hitro razvija, pri čemer naj bi v prihodnje za konkurenčnost trga baterij ključno vlogo odigrali ekonomija obsega, sklenjena partnerstva vzdolž dobavne verige, učinkovitost proizvodnje in sposobnost hitrega uvajanja inovacij v proizvodnjo. Pri tem naj bi Kitajska, ki danes proizvede več kot tri četrtine vseh avtomobilskih baterij na svetu, ostala največja proizvajalka, vendar pa bi napovedano povezovanje znotraj sektorja v prihodnje lahko vplivalo tudi na preoblikovanje globalnega trga.
Več razlogov za uspeh kitajskih proizvajalcev baterij
Povprečne cene baterijskih sklopov za e-vozila so na Kitajskem lani padle za tretjino, ravno za toliko pa naj bi bile cenejše tudi v primerjavi z Evropo oziroma za petino cenejše v primerjavi z ZDA, kar je tudi eden poglavitnih razlogov, zakaj so kitajska električna vozila občutno cenejša od evropskih in ameriških. Po mnenju analitikov IEA gre kitajskemu uspehu na področju baterij pripisati štirim ključnim dejavnikom, in sicer dejstvu, da se je ob množični proizvodnji, kot rečeno Kitajci proizvedejo kar 70 odstotkov vseh baterij za e-vozila, na Kitajskem akumuliralo tudi ogromno znanja. Nadalje s koncentracijo proizvodnje in integracijo dobavnih verig so bili ustvarjeni pogoji za znižanje cen surovin in s tem tudi proizvodnih stroškov, ter tudi za hitrejše uvajanje inovacij. Dodatne pozitivne učinke so dosegli tudi z zamenjavo dražjih surovin za izdelavo baterij s cenejšimi (uporaba litij-železovega fosfata namesto litij, nikelj-kobalt-manganovega oksida). Svoje pa je prispevala tudi konkurenca med proizvajalci baterij (teh naj bi bilo na Kitajskem okoli sto), ki so za pridobitev tržnih deležev zmanjšala apetite po velikih dobičkih in ponudila baterije po nižjih cenah. Poznavalci sicer menijo, da se bo padanje cen baterij v prihodnje tudi na Kitajskem upočasnilo, naj bi pa ta srednjeročno vseeno ostala največji proizvajalec baterij na svetu.
Proizvodnja baterij v Evropi, pa tudi po svetu doživlja prelomne trenutke
Trenutno razmere sicer niso najbolj naklonjene proizvodnji baterij v EU, saj so proizvodni stroški za približno polovico višji kot na Kitajskem, s tem pa tudi dobičkonosnost tovrstnih projektov precej pod pričakovanji investitorjev, primanjkuje pa tudi ustrezno usposobljene delovne sile. To je bil tudi eden poglavitnih razlogov za stečaj Northvolta, največje evropske naložbe v proizvodnjo baterij. Kljub velikim izzivom, pa po mnenju analitikov obstajajo možnosti za izgradnjo konkurenčnejše industrije baterij tudi v Evropi, pri čemer pa bo veliko odvisno od zagotovitve ustreznega domačega povpraševanja in jasne politike, ki bo zmanjšala naložbena tveganja.
Kljub trudu nekaterih drugih svetovnih proizvajalcev baterij v EU, se delež kitajskih proizvajalcev še povečuje. Tako so korejski proizvajalci baterij, ki so drugi največji na svetu, v zadnjih dveh letih izgubili skoraj četrtino svojega tržnega deleža v Evropski uniji, ki se je zmanjšal s skoraj 80 odstotkov v letu 2022 na 60 odstotkov v letu 2024. Vendar pa so nekatera korejska podjetja že začela vlagati v izdelavo »cenejših« in kitajskim, bolj konkurenčnejšim baterijam, tudi v Evropi. Korejska podjetja imajo sicer največ proizvodnih zmogljivosti zunaj svoje države in s skoraj 400 GWh proizvodnih zmogljivosti precej presegajo japonska (60 GWh) in kitajska podjetja (30 GWh). Korejski proizvajalci naj bi po navedbah IEA leta 2024 tako pokrili več kot petino svetovnega povpraševanja po baterijah za električne avtomobile, japonskim proizvajalcem pa naj bi pripadel sedemodstotni tržni delež. Krepijo se tudi proizvodne zmogljivosti v ZDA, pri čemer se je proizvodnja baterij po uvedbi davčnih olajšav leta 2022 podvojila in lani dosegla 200 GWh, v gradnji pa naj bi bilo še za 700 GWh dodatnih proizvodnih zmogljivosti. Približno 40 odstotkov obstoječih zmogljivosti v ZDA upravljajo ali razvijajo uveljavljeni proizvajalci baterij v tesnem sodelovanju s proizvajalci avtomobilov, pri čemer pa se v zadnjem času povečuje povpraševanje tudi po stacionarnih baterijskih sistemih, kar odpira nove razvojne priložnosti. Možnosti za odprtje novih proizvodnih zmogljivosti se odpirajo tudi v drugih državah zunaj Kitajske, denimo v Indoneziji in Maroku, kjer se nahajajo precejšnje svetovne zaloge potrebnih surovin za izdelavo sodobnih baterij, bodo pa druge države morale vložiti precej truda, da bodo dohitela kitajske proizvajalce.
Prihodnji razvoj in vzpostavitev novih proizvodnih zmogljivosti za baterije bo tako v veliki meri odvisen predvsem od nadaljnjega razvoja na tem področju in uspešnosti posameznih držav pri uvajanju inovativnih rešitev ter zniževanju proizvodnih stroškov v primerjavi s Kitajsko, pri čemer bo zelo pomembno vlogo imela tudi avtomobilska industrija oziroma nadaljnja krepitev svetovnega parka električnih vozil, ki so glavni porabnik tovrstnih baterij.