Mreža mlade generacije, ki deluje v okviru Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije (MMG DJS), je v nedeljo, 27. septembra, med 11. in 16. uro na Prešernovem trgu v Ljubljani izvedla informativni dogodek v okviru globalne pobude Stand Up for Nuclear. Mladi jedrski strokovnjaki so, podobno kot njihovi kolegi v 49 mestih po vsem svetu, javnosti na poljuden in zanimiv način približali jedrsko energijo in tehnologijo ter osvetlili z njo povezane mite. Več kot sto obiskovalcev stojnice je organizatorjem zastavljalo zanimiva vprašanja o jedrski energiji in njeni rabi, vlogi jedrske energije pri blažitvi posledic podnebnih sprememb, varnosti jedrskih elektrarn in deležu električne energije, ki jo proizvedemo iz tega vira.
Stojnica Mreže mlade generacije Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije (MMG DJS) je bila opremljena z informativno-izobraževalnimi plakati in kljub jesenskemu vremenu dobro obiskana. Obiskovalci so si z zanimanjem ogledovali slike, grafe in zanimive podatke o jedrski energiji. Poleg odraslih so veliko zanimanja za jedrsko energijo pokazali tudi najmlajši, česar so bili organizatorji še posebej veseli. Kot dogajanje povzema Janez Kokalj, predsednik MMG DJS, sicer zaposlen kot mladi raziskovalec na Odseku za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan«, je bilo organizatorjem v veselje konstruktivno razpravljati z obiskovalci. »Zanimanje javnosti nakazuje, da je ljudem mar za našo prihodnost, za čisto okolje in prehod v nizkoogljično družbo,« poudarja Kokalj in dodaja, da so v razpravah z obiskovalci zaznali širšo podporo jedrski energiji in navdušenje nad dogodkom, ki ponuja informacije in znanje.
Anže Pungerčič, podpredsednik MMG, zaposlen kot mladi raziskovalec na Odseku za reaktorsko fiziko Instituta »Jožef Stefan«: »Lepo je bilo razpravljati z mimoidočimi, ki se zanimajo za oskrbo z energijo in vlogo jedrske tehnologije. Čeprav so relativno slabo poznali dejstva o tem viru energije, so bili pripravljeni prisluhniti. Dobro bi bilo v javnosti in medijih več govoriti o jedrski energiji in jedrski tehnologiji.«
Dr. Bor Kos, član MMG DJS, zaposlen kot podoktorski raziskovalec na Odseku za reaktorsko fiziko Instituta »Jožef Stefan«: »Med dogodkom sem opazil, kako pomembna je osebna komunikacija za učinkovito posredovanje osnovnih informacij o jedrski tehnologiji. Zanimivo je tudi, da ljudi zanima celostna energetska slika, v kateri želijo ob drugih nizkoogljičnih virih videti tudi jedrsko energijo.«
O globalni pobudi Stand Up for Nuclear
Globalna pobuda Stand Up for Nuclear (https://standupfornuclear.org/) se odvija že tretje leto zapored, letos prvič tudi s slovensko udeležbo. Namen pobude je širši javnosti predstaviti pomen jedrske energije za ohranitev čistega okolja. Lani je v pobudi sodelovalo več kot 30 mest, letos pa se je Ljubljana pridružila skupini že skoraj 50-ih mest, v katerih so v septembru potekali dogodki, kot so javna predavanja in razprave, shodi in drugi informativno-izobraževalni in ozaveščevalni dogodki v podporo jedrski energiji. Kot poudarja doc. dr. Tomaž Žagar, predsednik DJS, je mlada generacija slovenskih jedrskih strokovnjakov v okviru DJS izjemno aktivna. »Mladi so ključni za prihodnjo pravično, tehnološko nevtralno obravnavo jedrske energije. Jedrska energija je domač nizkoogljični vir, ki zagotavlja zanesljivo oskrbo z energijo po konkurenčni ceni in spodbuja razvoj družbe. V društvu zato spodbujamo in podpiramo aktivnosti Mreže mlade generacije.«
O Mreži mlade generacije Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije (MMG DJS)
MMG je mladinska sekcija Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije. V njej se povezuje približno 40 slovenskih jedrskih strokovnjakov z različnih področij jedrske energetike in jedrske tehnologije, ki so mlajši od 35 let. Člani aktivno spremljajo in s svojimi dejavnostmi sooblikujejo razmisleke o pomenu znanosti za družbo, kakovost življenja, ohranjanje čistega okolja in blažitev podnebnih sprememb. Organizirajo letno strokovno konferenco, izobraževalne ekskurzije in neformalna srečanja ter se povezujejo z ENS-YGN, evropsko mrežo mlade generacije, ki deluje v okviru Evropskega jedrskega združenja (European Nuclear Society - Young Generation Network: https://www.ensygn.org/).