Energetika

Inovacija energetike 18

Na letošnji, že 10. konferenci Inovacija energetike, se obeta zanimivo predavanje o razvojnih izzivih največjega distribucijskega podjetja na svetu, ki oskrbuje kar 1,1 milijarde odjemalcev.
Inovacija energetike 18
Organizatorji iz družbe Prosperia za letošnje srečanje energetskih inovatorjev, ki že desetletje združuje kreatorje energetske prihodnosti, sicer napovedujejo tudi vrsto zanimivih domačih rešitev iz  različnih energetskih področij. Na konferenci, ki bo potekala 10. oktobra na Brdu pri Kranju, bodo med drugim Dravske elektrarne Maribor predstavile uporabo umetnih nevronskih mrež za vzdrževanje in spremljanje stanja hidroelektrarn. Inovacija predstavlja praktično uporabo modelov, ki so zasnovani na umetnih nevronskih mrežah na področju spremljanja stanja hidroelektrarn. Meritve za simulacijo modelov so pridobljene z uporabo sistema, zasnovanega na tehnologiji OPC, ki zbira 10.000 procesnih podatkov iz osmih hidroelektrarn, ki so v lasti družbe Dravske elektrarne Maribor. Sistem je ustvarjen z namero, da poenostavi izvajanje poglobljenih analiz obratovanja, kar je doseženo z uvajanjem sodobnih matematični orodij in namenskih spletnih programskih rešitev za nadzor in vzdrževanje verige hidroelektrarn. 
Družba Borzen,

ki na področju ozaveščanja in informiranja izvaja različne aktivnosti, bo predstavila spletni portal Atlas trajnostne energije, ki združuje podatke več organizacij, ki tako ali drugače delujejo na področju OVE ali URE ter razpolagajo s podatki, ki so zanimivi širšemu krogu deležnikov. Namen projekta je v prvi fazi vzpostaviti GIS okolje, ki bo pokrivalo področje učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije ter na zemljevid Slovenije umestiti podatke o proizvodnih obnovljivih virih, prejemnikih nepovratnih finančnih spodbud in posojil iz naslova ukrepov URE ter drugih relevantnih podatkih, kot so potenciali izrabe vetra, sonca in geotermalne energije.

Predstavniki Elektra Gorenjska bodo z udeleženci konference delili razmišljanja o tem, kako zajeti »odpadno« toploto energetskih transformatorjev 110/20 kV  in z njo ogrevati prostore. Na voljo namreč imamo veliko količino »toplotne energije«, ki jo lahko preko toplotnih črpalk ali tudi neposredno koristno uporabimo za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Kot poudarjajo v Elektru Gorenjska, gre za zamisel, ki prinaša številne koristi, kot so zmanjševanje porabe elektrike za ogrevanje RTP in drugih prostorov, zmanjševanje električnih izgub, zmanjševanje ogrevanja okolja, podaljševanje življenjske dobe energetskim transformatorjev, zmanjševanje hrupa ter možnost ogrevanje vseh objektov, ki so v sklopu RTP ali v njeni bližini. 
V družbi Plinovodi so razvili aplikacijo oziroma matematični model za spremljanje masne bilance sistema.. Testirali so ga s serijo simulacij, v katerih so bili uporabljeni realni podatki distribucijskih sistemov. Po potrditvi ustreznosti rezultatov modela na dovolj velikem podatkovnem vzorcu so algoritem spremljanja masne bilance sistema z upoštevanjem sistemskih razlik že vpeljali in obratuje v aplikaciji pripravljavca prognoz, s katero se izvajajo dodelitve za končna odjemna mesta v distribucijskih omrežjih zemeljskega plina. Aplikacija z dodelitvijo količin zagotavlja tudi podatke za energijski obračun.
V podjetju HPE se že več kot 25 let ukvarjajo s stisnjenim zrakom s poudarkom na energetski učinkovitosti, krmiljenju in analiziranju sistemov. Na srečanje letos prihajajo s predstavitvijo prvega celovitega sistema za ravnanje s komprimiranim zrakom, ki prinaša vrsto prednosti in omogoča različne primerjave. Več podrobnosti o sami konferenci in letošnjih predavateljih je na voljo na spletnem naslovu Prosperie. Pa ne pozabite. S prijavo do konca julija lahko izkoristite znaten popust za zgodnje prijave. Vabljeni!
Brane Janjič
O avtorju