Do že 9. strateškega srečanja Inovacije energetike 17, ki bo
11. oktobra na Brdu pri Kranju, nas ločita le še dobra dva tedna, v vmesnem času od prve napovedi srečanja pa so organizatorji uspeli pridobiti še nekaj zanimivih govorcev.
Tako se bo prvič v Sloveniji predstavil
Francesco Naso, specialist za nove poslovne modele in inovacije, ki bo razložil, kako se preobrazbe distribucijskih omrežij z novimi poslovnimi modeli loteva globalna energetska družba Enel, ki jo je ugledna revija Fortune Magazine razvrstila na peto mesto med 50 podjetji, ki lahko spremenijo svet v zvezi z odpravo izpustov CO2.
Zanimivo predstavitev pripravlja tudi ustanovitelj podjetja Pipistrel, vodilnega svetovnega proizvajalca ultralahkih letal z globalnimi električnimi ambicijami
Ivo Boscarol, ki bo razkril zakaj postajajo vozila električna in obnovljivi viri ključni. Pozornost udeležencev pa bo zagotovo vzbudil tudi vodilni strokovnjak za multimedijske aplikacije Interneta stvari, ki trenutno v Sloveniji vzpostavlja mrežo Fablabov, učnih laboratorijev,
prof. dr. Andrej Kos, ki je svoje predavanje naslovil Kako se z odprtim inoviranjem lotiti interneta stvari v energetiki. Če vas zanima, zakaj je v energetski industriji nujna modernizacija preko digitalizacije ključne infrastrukture, pa ne kaže zamuditi predavanja
Damijana Slaparja iz Iskratela.
Poleg naštetih se obeta še vrsta predstavitev konkretnih rešitev, ki potrjujejo, da je v Sloveniji znanja zelo veliko in da domači strokovnjaki znajo najti rešitve in odgovore tudi na najbolj zapletena vprašanja. Tako bo med drugim podrobneje predstavljen pametni preklopnik električne energije upravljan s transakcijami prek bločne verige (block chain) oziroma omrežja Ethereum. Tehnologija bločni verig omogoča izdelavo zaupanja vrednih rešitev, ki vključujejo tudi sprotna plačila s kriptovalutami.
Predstavniki družbe Plinovodi bodo spregovorili o problematiki akustičnih motenj in inovaciji, ki omogoča, da lahko akustične motnje v njihovem merilnem laboratoriju dušijo aktivno brez vgradnje dušilnih elementov in s tem izboljšajo kakovost merjenja količin zemeljskega plina z rotacijskimi plinomeri. V Metrelu bodo izpostavili nov merilni instrument za zagotavljanje varnosti na področju energetskih naprav in postrojev. MI 3290 Earth Analyser je inovativen prenosni, baterijsko ali omrežno napajan instrument za merjenje, testiranje in analizo ozemljitvenih in strelovodnih sistemov. Trenutno je edini instrument na trgu z možnostjo izvajanja vseh meritev, zajetih tako v mednarodnih in slovenskih standardih ter pravilnikih.
Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo pa se bo tokrat predstavila z inovativno uporabo odpadnega filca kot surovine za izdelavo toplotne izolacije. Podjetje FILC na letni ravni ustvari približno 1500 ton odpadnega filca, ki konča v toplotni izrabi kot gorivo. Za podjetje je to velik strošek, hkrati pa s tem dodatno obremenimo okolje. Postopek izdelave toplotne izolacije iz odpadnega filca je za podjetje inovacija, s katero se jim odpira možnost, da hkrati znižajo stroške in ustvarijo dodaten vir prihodkov s prodajo toplotne izolacije. Reciklaže platine, ki je plemenita kovina in se čedalje bolj uveljavlja kot elektrokatalizator v gorivni celici, pa so se lotili v podjetju CO NOT, kjer so razvili povsem nov in okolju bistveno prijaznejši način raztapljanja platine.
Prijave na srečanje s popustom so možne samo še do tega petka, 29. septembra. Več informacij o prijavah, programu in samem srečanju Inovacije energetike 17 si lahko preberete na spletni strani Prosperie. Vljudno vabljeni !