Energetika

Interesna skupina za MHE o osnutku uredbe MOP

Pod njihovim drobnogledom je osnutek vladne uredbe o spremembi Uredbe o ekološko sprejemljivem pretoku za male hidroelektrarne.  
Interesna skupina za MHE o osnutku uredbe MOP

Kot je na spletni strani Gorenjskih elektrarn zapisal vodja strateških projektov Jurij Čadež, so male hidroelektrarne pomembne z vidika obnovljivih virov energije. Zato je Interesna skupina za MHE pripravila predloge in pripombe na osnutek vladne uredbe o spremembah uredbe o ekološko sprejemljivem pretoku za male hidroelektrarne.  

Gorenjske elektrarne se od avgusta naprej aktivno vključujejo v pripravo predlogov in pripomb na osnutek Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o kriterijih za določitev ter načinu spremljanja in poročanja ekološko sprejemljivega pretoka (krajše: Uredba Qes). Ta osnutek je konec letošnjega julija pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor.  

Uredba Qes neposredno vpliva na količino vode  

Interesno skupino sestavljajo Zveza društev MHE Slovenije, Soške elektrarne Nova Gorica, Gorenjske elektrarne d.o.o., Elektro Ljubljana OVE in BPT d.o.o. Uredba Qes ima za proizvajalce električne energije iz MHE izjemen pomen, saj neposredno vpliva na količino vode, ki jo MHE lahko koristijo za proizvodnjo OVE. Uredba Qes podaja pogoje rabe vode za obstoječe MHE, za posodobitve, ter za novogradnje MHE, zato je izjemnega pomena za razvoj MHE v Sloveniji.  

Kot je zapisal Čadež, je Interesna skupina za MHE pripravila kvalitetno gradivo z lastnimi predlogi, ki omogoča pripravo uredbe v skladu s smernicami in direktivami EU in je hkrati eden izmed ključnih elementov za dosego ciljev rabe obnovljivih virov energije v okviru strategije razvoja RS. Izrazil je upanje interesne skupine, da se bo našla tudi politična volja, da se strateški cilji v predlagani smeri vnesejo tudi v zakonodajo.  

Krovna evropska vodna direktiva dovoljuje izjeme  

Po Čadeževih besedah je bistvena ugotovitev interesne skupine dejstvo, da krovna evropska vodna direktiva dovoljuje izjeme pri doseganju dobrega stanja voda na odsekih kjer se izrablja vodna energija za proizvodnjo elektrike.  

»Državam članicam je prepuščeno v kolikšni meri dovoljene izjeme koristijo. Če ima Slovenija resno politično odločitev glede maksimalne izrabe vodne energije, kot je to npr. predstavljeno v osnutku EKS, potem je potrebno v vodno zakonodajo vnesti ugodne pogoje, ki bodo tako izrabo vodne energije dovoljevali, kar pomeni da je potrebno v krovni vodni direktivi dovoljene izjeme za MHE izkoristiti v največjem možnem obsegu. S strani MOP-a predlagane spremembe uredbe Qes pa gredo ravno v nasprotno smer - nekatere izjeme v trenutno veljavni uredbi se po predlogu MOP-a črtajo. Interesna skupina za MHE je zato pripravila predloge in pripombe, ki bi ob sprejetju lahko bistveno izboljšala možnosti za izrabo vodne energije v MHE,« je še poudaril Čadež. (mj)