Na Brdu pri Kranju je danes potekala IV. letna konferenca Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev ACER, ki sta se jo je poleg več kot 200 udeležencev iz različnih evropskih organizacij in ustanov, udeležila tudi podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, pristojen za energetsko unijo, in komisar za podnebne ukrepe in energijo Miguel Angel Arias Cañete. Osrednja pozornost letošnjega srečanja je sicer bila namenjena razpravi o tem, kakšne prednosti prinaša energetska unija potrošnikom, kako lahko prispeva k večji integraciji energetskih trgov in predstavitvi prihodnje vloge ACER-ja znotraj energetske unije. Kot je bilo uvodoma izpostavljeno, je za uspeh energetske unije ključnega pomena, da vlade posameznih držav približajo cilje in prednosti enotnega energetskega trga državljanom ter da, obljube o večji konkurenčnosti evropskega gospodarstva in zanesljivosti oskrbe z energijo postanejo resničnost. Sicer pa so razpravljalci omizja o prednostih povezovanja v energetsko unijo za potrošnike kot poglavitna izpostavili predvsem vprašanja zagotovitve konkurenčnosti evropskega gospodarstva, nadaljnje liberalizacije oziroma preglednosti dogajanj na trgu in ustrezne cenovne signale. Slišati je še bilo, da bi bilo treba v regulatorne procese v večji meri vključiti tudi potrošnike in jih ustrezno informirati ter tudi motivirati, da se aktivneje vključijo v oblikovanje trga oziroma, da iz pasivnih preidejo v aktivne odjemalce. Ob tem je še bilo izpostavljeno, da se vloga posameznih deležnikov na energetskem trgu bistveno spreminja ter, da bodo v prihodnje vse pomembnejšo vlogo imela distribucijska podjetja, ki bodo morala skrbeti tudi za izravnave v sistemu, saj je na distribucijska omrežja neposredno priključenih 99 odstot6kov vseh porabnikov ter tudi glavnina obnovljivih virov energije.
Dvostranski pogovor namenjen energetski prihodnosti Evrope in Slovenije
Pred samo konferenco je potekalo tudi dvostransko srečanje predstavnikov slovenskega ministrstva za infrastrukturo in uglednih gostov iz Bruslja.Kot je po srečanju povedal minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič je bila osrednja tema pogovorov namenjena procesom vzpostavljanja energetske unije in s tem povezanih prihodnjih aktivnostih. V pogovoru so se dotaknili tudi osnutka dokumenta, ki se nanaša na aktualno stanje energetike v Sloveniji, pri čemer so slovenski predstavniki predlagali določene spremembe in popravke dokumenta ter se s komisarjem tudi dogovorili za nadaljnje korake oziroma uskladitev stališč na tehnični ravni. Vsebinsko je sicer bilo največ govora o prihodnjih energetskih izzivih, in sicer pomenu doseganja zastavljenih energetskih ciljev, dekarbonizaciji transporta, dvigu energetske učinkovitosti in povečanju deleža obnovljivih virov. Minister Gašperšič je povedala, da so gosta seznanili tudi s tem, da Slovenija pripravlja nov energetski koncept, ki naj bi določil dolgoročne cilje na področju energetike za naslednjih 30 do 40 let, pri čemer je bilo priporočeno, da naj bi omenjeni dokument časovno in vsebinsko koordinirali z dokumenti, ki nastajajo na ravni EU. Beseda je tekla tudi o vlogi Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev ACER, ki ima sedež v Ljubljani, in naj bi v prihodnje z večjimi pristojnostmi dobila tudi možnosti za dodatno zaposlitev kadrov.
Podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič pa je v zvezi z obiskom v Sloveniji izpostavil,da gre za obisk posameznih držav v okviru evropske turneje o energetski uniji, s katero Evropska komisija želi razčistiti nekatere dileme in odprta vprašanja ter tudi nudenje podpore novi vlogi ACER-ja, ki je po njegovih besedah eden temeljnih stebrov prihodnega enotnega energetskega trga. Kot je poudaril, je z pogovorom s predstavniki slovenske oblasti zelo zadovoljen, saj je dobil pozitivne signale glede podpore integracijskim procesom, pri čemer je po njegovem za uresničitev namere o energetski uniji ključnega pomena, da so cilji na ravni EU čim bolj usklajeni z nacionalnimi.
Podobnega mnenja je bil tudi komisar za podnebne ukrepe in energijo Miguel Angel Arias Cañete, ki je dejal, da je bil današnji pogovor dobra priložnost za analizo prihodnosti energetske unije. Kot je dejal, komisija pospešeno pripravlja nove dokumente, s katerimi naj bi pospešili integracijo energetskih trgov, eden ključnih dokumentov v prihodnjem letu pa bo tisti, ki se bo nanašal na področje prometa. Omenil je tudi nujno prenovo trga z emisijskimi kuponi, pomen projekta energetske prenove stavb in dodal, da ima Slovenija podobno kot druge države zelo ambiciozne energetske načrte, pa tudi možnosti, da jih tudi z evropsko pomočjo izpelje.
Vloga ACER-ja bo v prihodnje še večja
Podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič je bil tudi slavnosti govornik na IV. letni konferenci ACER-ja, katere osrednja nit je bila razprava o oblikovanju unije po meri potrošnikov. Kot je dejal, je del teh prizadevanj tudi omenjena turneja, s katero se tudi v Sloveniji odpira razprava o ključnih vidikih energetske unije. Ob tem je poudaril, da bo vloga ACER v prihodnje še bolj okrepljena, saj energetska unija temelji na medsebojnem sodelovanju, v tem procesu pa bodo imeli regulatorji ključno vlogo. Pomanjkanje sodelovanja nacionalnih regulatorjev se je v preteklosti pokazalo kot poglavitna ovira večji integraciji trgov, je dejal Šefčovič in dodal, da so se s prihodom ACER-ja razmere precej izboljšale. V prihodnje pa naj bi se njegova naloga na področju čezmejnega sodelovanja in zbliževanja stališč na evropski ravni še bolj povečala.
Komisar Šefčovič bo sicer turnejo o energetski uniji jutri nadaljeval na Hrvaškem, kjer se bo udeležil 10. Hrvaškega foruma, na katerem bodo predstavniki iz 62 držav sveta razpravljali o novih možnostih razvojnega sodelovanja.
Brane Janjić