Energetika

Iz New Yorka poziv h globalni akciji

Včeraj je v New Yorku potekal Vrh o podnebnih spremembah.
Iz New Yorka poziv h globalni akciji

Namen srečanja, ki ga je gostil Generalni sekretar OZN Ban Ki-Moon, je bila utrditev politične volje za oblikovanje novega globalnega podnebnega sporazuma, ki naj bi zavezoval vse države ter jih spodbudil k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Vrh je potekal 14 mesecev pred srečanjem voditeljev držav v Parizu, na katerem bodo govorili o globalnem podnebnem sporazumu in o novih, strožjih zavezah za zmanjšanje emisij. Poudarek včerajšnjega srečanja je bil tako na dolgoročni viziji boja proti podnebnim spremembam kot na takojšnjih ukrepih za prehod v nizkoogljično družbo.

Vrha se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je v svojem govoru predstavil slovensko stališče in zaveze Republike Slovenije do zmanjšanja emisij. Kot je povedal, se je Slovenija pridružila najbolj ambicioznim državam tako v okvirju EU kot na globalni ravni. Naša zaveza je, da bomo zmanjšali izpuste toplogrednih plinov do leta 2020 za 20 odstotkov in do leta 2030 za 40 odstotkov glede na ravni iz leta 1990. Predsednik Pahor je v okviru Vrha sodeloval tudi v strateški razpravi o vključevanju zasebnih podjetij in civilne družbe v aktivnosti za zaščito okolja.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je na srečanju poudaril, da so od leta 1990 emisije toplogrednih plinov v Evropi upadle za 19 odstotkov, medtem ko se je evropski BDP povečal za 45 odstotkov. Po njegovih besedah je to dokaz, da varstvo okolja in trdno gospodarstvo lahko in morata iti z roko v roki. Dejal je še, da namerava EU porabiti 20 odstotkov celotnega proračuna EU za obdobje 2014–2020 za podnebne ukrepe, kar pomeni 180 milijard evrov do leta 2020.

Ban Ki Moon je srečanje označil za zgodovinsko, saj je združil voditelje držav, poslovneže in civilno družbo ter postregel s številnimi zavezami za ukrepanje.Med drugim so se vlade in vlagatelji dogovorili, da bodo do konca leta 2015 zbrali 200 milijard dolarjev za financiranje ukrepov proti podnebnim spremembam v državah v razvoju oziroma za pomoč tem državam za izrabo OVE in omilitev posledic segrevanja ozračja. (pb)

Polona Bahun
O avtorju