V Zagorju ob Savi so včeraj predstavili delovanje združenja ZSFI ter raziskovalno izobraževalno bivalno enoto OLEA.
Združenje slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) predstavlja zgled združevanja ponudnikov tehnologij obnovljivih virov energije. Kot je na predstavitvi poudaril sekretar ZSFI Matej Guštin, so fotovoltaični sistemi za proizvodnjo električne energije v zadnjem desetletju ena vodilnih tehnologij za izkoriščanje sončne energije. Trenutno deluje v Sloveniji več kot 1.500 sončnih elektrarn s skupno močjo več kot 100 megavatov.
V Združenje slovenske fotovoltaične industrije, ki sta ga junija 2008 ustanovila podjetje Bisol in družba Elektro Celje, je trenutno vključenih 27 proizvajalcev, ponudnikov in izobraževalnih inštitucij. ZSFI je prostovoljno združenje pravnih oseb, ki delujejo na različnih področjih fotovoltaike.
ZSFI med drugim skrbi za hitrejši razvoj fotovoltaike, implementacijo standardizacije, predlaga nove standarde, analizira in poroča o razmerah na tujih trgih, ščiti domači trg pred tehnološko nekonkurenčnimi izdelki in storitvami, skrbi za dolgoročno vizijo panoge ter podpira organizacijo strokovnih srečanj, seminarjev in predavanj.
Bivalna enota OLEA kot energijski poligon
Med vidnejšimi primeri dobrih praks je tudi raziskovalno izobraževalna bivalna enota OLEA v Zagorju ob Savi, ki je oblikovana kot energijski poligon s prikazom sodobnih energijskih tehnologij učinkovite rabe energije v stavbah. Razvita je bila v okviru projekta REMINING-LowEx, katerega namen je prehod rudarskih lokalnih skupnosti na nizkoogljične tehnologije. V to bivalno enoto je vgrajenih 12 tehnologij učinkovite rabe energije, tehnologij za izkoriščanje obnovljivih virov energije in okoljevarstvenih tehnologij v stavbah.
OLEA se sama oskrbuje s toploto, električno energijo in sanitarno vodo. Za oskrbo s toploto se uporablja rudniška voda iz opuščenega rudnika in sprejemniki sončne energije. Električna energija se proizvaja s fotonapetostnim sistemom in gorivno celico, ki za delovanje uporablja biometanol. Poleg klasičnih toplotno izolacijskih materialov so uporabljeni sodobni materiali z bistveno nižjo toplotno prehodnostjo in snovi za shranjevanje toplote pri spremembi agregatnega stanja.(mj)