Energetika

Izboljšana pravila o zbiranju električnih in elektronskih odpadkov

Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji je seznanilo javnost z izboljšanimi pravili o zbiranju električnih in elektronskih odpadkov.
Izboljšana pravila o zbiranju električnih in elektronskih odpadkov

13. avgusta 2012 so začela veljati izboljšana pravila o zbiranju električnih in elektronskih odpadkov ter ravnanju z njimi. Od leta 2016 naprej bodo morale države članice zagotoviti, da bo zbranih 45 % električne in elektronske opreme, prodane v posamezni državi. Od leta 2019 naprej se bo stopnja zbiranja dvignila na 65 % prodane električne in elektronske opreme ali 85 % ustvarjenih električnih in elektronskih odpadkov. Po letu 2018 bodo nova pravila veljala na vso električno in elektronsko opremo. Države se bodo lahko tudi bolj učinkovito spopadle z nezakonitim izvozom odpadkov. Nova direktiva bo izvoznike obvezala, da preizkusijo delovanje opreme ter predložijo dokumente o naravi pošiljk, ki bi lahko bile nezakonite.

Električni in elektronski odpadki (t. j. odpadna električna in elektronska oprema ali OEEO) so eden izmed najhitreje rastočih tokov odpadkov. Sistematično zbiranje in ustrezno ravnanje sta predpogoja za recikliranje materialov, kot so zlato, srebro, baker in redke kovine, ki se uporabljajo v televizorjih, prenosnih računalnikih in prenosnih telefonih. Trenutno se le ena tretjina električnih in elektronskih odpadkov (OEEO) v EU zbira ločeno znotraj dokumentiranega sistema. V EU je letno ustvarjenih približno 10 milijon ton OEEO, stopnja zbiranja v EU pa je trenutno 4 kg OEEO na osebo ali približno 2 milijona ton na leto. Do leta 2020 se bo po ocenah obseg OEEO povečal na 12 milijonov ton. Končni cilj nove direktive, ambicioznih 85 % vse ustvarjene OEEO, je zagotoviti, da se bo v letu 2020 v EU ločeno zbralo približno 10 milijonov ton ali okrog 20 kg na osebo.

Države članice bodo morale obstoječo zakonodajo o OEEO uskladiti z novo direktivo in novimi cilji najpozneje do 14. februarja 2014. Potrošniki bodo lahko vrnili majhne električne in elektronske odpadke v večjih maloprodajnih trgovinah, razen če se dokaže, da so obstoječe alternativne sheme vsaj enako učinkovite.

Povzeto po http://www.mko.gov.si/si/

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.