Združenje slovenske fotovoltaike se odzvalo na zapis GZS, da je fotovoltaika lahko novi TEŠ 6.
Kot so zapisali v Združenju, jih omenjeni zapis Gospodarske zbornice Slovenije na temo obnovljivih virov energije oziroma njihov odmev na poziv predstavnikov zelene industrije in okoljevarstvenih organizacij glede nekaterih zadnjih ukrepov na področju obnovljivih virov in soproizvodnje, še bolj utrjuje v prepričanju, da je GZS v zadnjem času postala lobistična organizacija nekaterih lobijev, ki se borijo le za svoje interese na škodo vseh prebivalcev Slovenije. Kot poudarjajo, izjava GZS odkriva ostro nastrojenost proti fotovoltaiki, za čemer verjetno stojijo tisti subjekti, ki hočejo tudi v prihodnje ohraniti svoj položaj na trgu in seveda vpliv v politični in gospodarski areni. Ti so proti fotovoltaiki zato, ker je pač edini obnovljivi vir v Sloveniji, ki se mu je uspelo izviti iz primeža birokratskih ovir. Dokler so bili obnovljivi viri energije »nenevarni«, se jim ni dajalo pretirane pozornosti. Ko se je sektor začel bolje razvijati in se kazati uspehi, pa so se začeli sprejemati ukrepi, ki ga ustavljajo. To se je začelo s hitrim in občutnim znižanjem odkupne cene za električno energijo, proizvedeno iz fotovoltaike, novembra 2012, ki je takoj ustavil razvoj novih projektov. Potem z odvzemom pokojnin malim imetnikom sončnih elektrarn in letošnjo spremembo Uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetijah, ki ukinja proizvodnjo električne energije iz sončnega vira kot eno izmed dovoljenih dopolnilnih dejavnosti na kmetiji.
GZS pa, pravijo v Združenju slovenske fotovoltaike, na drugi strani vztrajno molči o tem, da so OVE večini njihovih članov in prebivalcev Slovenije, tudi če zanemarimo vpliv na okolje in vse večje škode zaradi podnebnih sprememb, prinesli neposredne pozitivne finančne učinke. Cena električne energije v Evropi in s tem tudi v Sloveniji je trenutno na zgodovinsko nizki ravni, kar je v zelo veliki meri tudi posledica proizvedene električne energije iz vetrnih in sončnih elektrarn. GZS, ki stanje v Sloveniji zelo pogosto rada primerja s stanjem v najbolj razvitih evropskih državah, v primeru OVE in še posebej fotovoltaike skrbno skriva tudi podatek, da ima Nemčija kar 4-krat več inštaliranih sončnih elektrarn na prebivalca kot Slovenija, kljub temu, da ima precej manj sončnega obsevanja kot Slovenija in mora zato za fotovoltaiko namenjati še dosti višje podpore od Slovenije.
GZS, še poudarjajo v Združenju, tudi ne omenja, da je danes fotovoltaika v Sloveniji že najcenejši OVE in da, če bi država odpravila administrativne ovire, ki gradnje sončnih elektrarn dražijo in onemogočajo, za določene segmente sončnih elektrarn sploh ne bi bile več potrebne podpore, ker je električna energija iz njih že povsem konkurenčna električni energiji iz fosilnih virov. Poleg tega je tudi dejstvo, da OVE v svetu predstavljajo vedno višji odstotek v proizvodni strukturi električne energije, pri čemer se srečujemo tudi z bliskovitim razvojem ter, da so obnovljivi viri edina pot, ki vodi v trajnostno energetiko. (bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo