Energetika

Izšel nov statistični letopis EU

Poraba energije se na splošno zmanjšuje, cene električne energije pa naraščajo.
Izšel nov statistični letopis EU

Evropski statistični urad Eurostat je objavil najnovejše poročilo s ključnimi kazalniki s področja energije, prometa in okolja. Poglavje o energetiki vsebuje podrobnejše podatke glede oskrbe, porabe, obnovljivih virov, energetske učinkovitosti, energetske odvisnosti in gibanja cen v državah EU, članicah kandidatkah in državah iz skupine EFTA. Iz podatkov je razvidno, da je skupna poraba energije v EU v letu 2014 padla pod raven iz leta 1990, da so nafta in naftni derivati v zadnjih četrt stoletja ostali osrednji energetski vir ter, da so se cene električne energije za gospodinjstva v EU po letu 2008 zvišale za tretjino, cene zemeljskega plina za gospodinjstva pa za četrtino. 

Sicer cene električne energije za povprečnega gospodinjskega porabnika tudi v drugem letošnjem četrtletju ostajajo najvišje na Danskem (0,304 evra za kWh), v Nemčiji (0,295 evra za kWh) in na Irskem (0,245 evra za kWh). Najmanj pa so v prvi polovici leta morali za električno energijo odšteti v Bolgariji (0,096 evra za kWh), Na Madžarskem (0,115 evra za kWh) in v Litvi (0,124 evra za kWh). Cena električne energije v Bolgariji je bila tako v drugem letošnjem četrtletju kar trikrat nižja od tiste, ki so jo morala plačati gospodinjstva na Danskem. 

Slovenija se je na tej lestvici z 0,163 evra za kWh uvrstila na 17. mesto med vsemi evropskimi državami, medtem ko je povprečje v evropski 28-terici znašalo 0,211 evra za kWh.Ob upoštevanju kupne moči je lestvica sicer nekoliko drugačne, pri čemer so na vrhu razpredelnice z najdražjo električno energijo Portugalska, Nemčija, Romunija in Španija, najcenejšo elektriko pa imajo na Finskem, Švedskem in Luksenburgu. Celoten statistični letopis dobite na tej povezavi.

Brane Janjič
O avtorju