Energetika

Izšel priročnik za krepitev energetske pismenosti

Priročnik je namenjen vsem, ki se ukvarjajo s formalnim in neformalnim izobraževanjem, raziskovanjem, poročanjem in odločanjem o energiji in energetiki.
Izšel priročnik za krepitev energetske pismenosti
Slovenska različica priročnika Energetska pismenost: Osrednja načela in temeljne usmeritve za izobraževanje o energiji je nastala v okviru projekta EN-LITE, ki ga v Sloveniji izvajajo od leta 2013 in je namenjen krepitvi energetske pismenosti med različnimi skupinami deležnikov. Izvirnik priročnika Energy Literacy: Essential Principles and Fundamental Concepts for Energy Education je rezultat partnerskega sodelovanja 13 ameriških vladnih ter številnih znanstvenoraziskovalnih in izobraževalnih organizacij. Priročnik v slovenščini skladno z izvirnikom ponuja multidisciplinarno osvetlitev energetske pismenosti, pri kateri izhaja iz osnov fizike, biologije in kemije, osnov energetskih sistemov in elektrotehnike, okoljskih ved, ekonomije, političnih ved, sociologije in komunikologije.
Čeprav učni načrti slovenskih osnovnih in srednjih šol pri različnih predmetih vključujejo vsebine, povezane z energijo in energetiko, je sinteza teh znanj še vedno preveč prepuščena učiteljem oziroma profesorjem ter učencem, dijakom in študentom. Priročnik je prosto dostopen na spletu (www.en-lite.si), brezplačno pa ga v okviru projekta EN-LITE distribuirajo osnovnim in srednjim šolam, fakultetam in knjižnicam po vsej Sloveniji, odločevalcem na nacionalni in lokalni ravni, regionalnim razvojnim in energetskim agencijam, znanstveno-raziskovalnim in strokovnim ter nevladnim organizacijam, medijem in drugim zainteresiranim deležnikom.
Nosilec tega projekta je sicer Raziskovalno-razvojno in umetniško središče Univerze v Mariboru (RAZ:UM), partner pa podjetje Consensus. »S prevodom in priredbo priročnika smo dobro prakso iz tujine prenesli v  slovenski prostor. Menimo, da je to pomemben prvi korak na poti do bolj celovitega, sistemskega razumevanja energije in pomena energetike v naši družbi,« je ob izdaji priročnika povedal prof. dr. Marko Marhl z Univerze v Mariboru. Mag. Mojca Drevenšek iz Consensusa pa je poudarila, da odločitve o izbiri in rabi virov energije pomembno vplivajo na zanesljivost oskrbe, ekonomsko in nacionalno varnost ter s tem na kakovost okolja in življenja. Zato je energetska pismenost pomemben del tako naravoslovne kot tudi družboslovne pismenosti. (bj)
Brane Janjič
O avtorju