Iz Holdinga Slovenske elektrarne so sporočili, da ob objavi osnutka okoljskega poročila za Nacionalno strategijo izstopa iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, pozdravljajo racionalno in strokovno obravnavo, ki temelji na nadaljnjem zagotavljanju zanesljivosti oskrbe z električno energijo v Sloveniji in hkrati pozitivno prispeva k doseganju podnebne nevtralnosti do leta 2050.
Vodja Službe za energetske politike in evropske zadeve in predstavnica HSE v delovni skupini Ministrstva za infrastrukturo za pripravo ukrepov za prestrukturiranje premogovnih regij
mag. Saša Podlogar Žnidaršič, je ob tem dejala: »V skupini HSE si prizadevamo, da bi opustitev rabe premoga potekala na predvidljiv in pravičen način, ki bi regijam in energetskim družbam omogočil dovolj časa za prilagoditev in izvedbo vseh potrebnih korakov za prestrukturiranje in prehod. Ves čas poudarjamo, da bi prenagle odločitve ali ekonomsko neustrezno pospešen izstop iz premoga ogrozil zanesljivost oskrbe v Sloveniji in konkurenčnost gospodarstva, zato nas veseli strokovna ocena pripravljavcev osnutka okoljskega poročila, da bo vpliv izvedbe vseh scenarijev v obeh premogovnih regijah, SAŠA in Zasavje, ob upoštevanju omilitvenih ukrepov nebistven za doseganje okoljskih ciljev. Osnutek okoljskega poročila za SAŠA regijo ugotavlja, da tudi t. i. fleksibilni scenarij z letnico izstopa 2042 ob uvedbi ustreznih ukrepov omogoča izpolnjevanje kriterija glede dopustnih mejnih količin emisij in ob uvedbi omilitvenih ukrepov povzroča nebistven vpliv na razogljičenje oziroma doseganje neto ničelnih emisij do leta 2050.«
Pred opustitvijo obstoječih proizvodnih virov je treba zagotoviti nadomestne
Kot je dejala, v skupini HSE v procesu priprave nacionalne strategije izstopa iz premoga že od začetka opozarjajo, da se mora država čim prej lotili reševanja problema nadomestitve skoraj tretjinskega deleža proizvodnje električne energije, ki jo v tem trenutku zagotavljata TEŠ in Premogovnik Velenje.
To potrjuje tudi osnutek okoljskega poročila – pripravljavec poročila namreč državo zelo jasno opozarja, da bo morala pri pripravi EKS in reviziji NEPN na nacionalni ravni poiskati ustrezne rešitve, ki bodo omogočale doseganje cilja 75-odstotne oskrbe z električno energijo iz virov v Sloveniji. Scenarije izstopa iz premoga mora torej spremljati pravočasno usklajena nacionalna energetska politika, ki bo ustvarila pogoje za potrebne velike naložbe v energetski sektor na nacionalni ravni, s katerimi se bo Slovenija izognila grožnji, da postane odvisna od uvoza električne energije.
Celovit prehod na obnovljive vire bo torej treba nujno izvesti ob podpori rabe nizkoogljičnih virov energije v prehodnem obdobju. Strategija v obeh regijah predvideva ohranitev obstoječe energetske lokacije.
V SAŠA regiji to v okviru vseh treh scenarijev vključuje ambiciozno preureditev energetske lokacije z uporabo najboljših razpoložljivih tehnologij. Pri tem okoljsko poročilo opozarja, da je treba gospodarskim družbam dopustiti, da zmanjšanje emisij oziroma časovno razporeditev koriščenja dopustne mejne količine toplogrednih plinov izvedejo na ekonomsko in časovno najbolj sprejemljiv način.
Kot še poudarjajo v Holdingu Slovenske elektrarne, so v skupini HSE tudi že večkrat izpostavili, da ne smemo pozabiti na dosedanji prispevek elektroenergetskega sektorja k zniževanju emisij toplogrednih plinov. V obdobju 2005-2018 so se namreč emisije EU-ETS v Sloveniji zmanjšale za 25,8 odstotka, emisije iz prometa pa so se v enakem obdobju povečale za 31,9 odstotka. Pripravljavci okoljskega poročila zato upravičeno opozarjajo, da bo treba za doseganje neto ničelnih emisij na ravni države poleg razogljičenja proizvodnje električne energije vložiti velike napore tudi v zmanjševanje emisij drugih sektorjev. (bj)