Ministrstvo za infrastrukturo (MzI) bo v obdobju od 2018 do 2021 izvajalo pet ukrepov spodbujanja trajnostne mobilnosti na nacionalnem nivoju.
Omenjeno ministrstvo je odločitev o podpori projektu Mehki ukrepi trajnostne mobilnosti prejelo od Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.
Po navedbi Ministrstva za infrastrukturo, znaša investicijska vrednost projekta 3.394.469,76 evrov. Ker je projekt del Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju od 2014 do 2020, bo v višini 2.869.536,90 evrov sofinanciran iz Kohezijskega sklada.
Ukrepi spodbujanja trajnostne mobilnosti na nacionalnem nivoju, ki jih vsebuje ta projekt, so: (1) kampanja za ozaveščanje in promocijo trajnostne mobilnosti, (2) mobilnostni načrti za institucije, (3) izobraževanje o trajnostni mobilnosti za vrtce in osnovne šole, (4) zelena mestna logistika, (5) trajnostna parkirna politika, omejevanje prometa v mestnih jedrih in uporaba sodobnih tehnologij za upravljanje mobilnosti.
Z ukrepi naj bi prispevali k spremembi potovalnih navad
»Namen projekta je izvedba celostne promocije trajnostnih oblik mobilnosti, zajel pa bo spodbujevalne in izobraževalne aktivnosti na ravni države ter pripravo strokovnih smernic za podjetja, institucije in lokalne skupnosti. Cilj je oblikovanje in izvajanje ukrepov upravljanja mobilnosti, ki bodo, poleg ustreznih infrastrukturnih pogojev za trajnostno mobilnost, pomembno prispevali k spremembi potovalnih navad v Sloveniji,« glede zastavljenih aktivnosti izpostavljajo na MzI.
Z izvedbo mehkih vsebin bo ministrstvo v štirih letih trajanja projekta spodbujalo rabo trajnostnih oblik mobilnosti, ki bodo prebivalcem izboljšali kvaliteto bivanja, mobilnostne pogoje in dostopnost ter imeli tudi pozitivne učinke na okolje, predvsem na zmanjšanje tako emisij kot hrupa. Ukrepi bodo, kot še pojasnjujejo na MzI, zajeli vse ciljne skupine. Promovirala se bo uporaba javnega potniškega prevoza in spodbujala uporaba kolesa in hoje.