Batimetrične meritve so sicer namenjene spremljanju morfoloških sprememb dna struge Save. Prejšnji mesec je podjetje Partner za družbo HESS začelo z izvedbo batimetričnih meritev struge reke Save na območju pretočnih akumulacij hidro elektrarne Boštanj, hidro elektrarne Arto – Blanca, hidro elektrarne Krško in hidro elektrarne Brežice. Batimetrične meritve na območju pretočnih akumulacij hidro elektrarne Brežice in hidro elektrarne Krško so zaključene, izvajajo se še meritve na območju pretočnih akumulacij hidro elektrarne Arto – Blanca.
Meritve se izvajajo z namenskim plovilom na elektro pogon, na katerega je nameščena oprema za izvajanje meritev, vključno z večsnopnim sonarjem, ki omogoča ustrezno izvedbo meritev in zagotavlja želene rezultate. Gre za kartiranje in natančno določitev oblike dna rečne struge z večsnopnim sonarjem, podatki pa so lahko predstavljeni v dvo ali tridimenzionalni obliki. V preteklosti so za snemanje rečnega dna uporabljali manjše avtonomno specialno plovilo,
z izgradnjo HE Brežice pa se je površina vseh pretočnih akumulacij povečala in obstoječe plovilo za izvajanje meritev na tako velikih območjih ni bilo več primerno.V družbi Partner so se v letu 2020 odločili za sodelovanje s slovenskim podjetjem Podkrižnik, ki je zadostilo vsem zahtevam naročila, hkrati pa za namensko plovilo ponudilo tudi visoko zmogljiv in ekološko sprejemljiv elektro pogon.
Električni motor lastne izdelave E’dyn 1120 deluje z močjo 11 kW, kar je enako motorju z notranjim zgorevanjem moči 20 KM. Potrebo po avtonomiji so zagotovili z vgradnjo dveh bateriji z zmogljivostjo 8,1 kW/h in vso potrebno elektroniko. Pri hitrosti plovbe 7 km/h (4 vozle), kar je delovna hitrost plovila oziroma hitrost, ki je primerna za izvedbo meritev, avtonomija akumulatorskih baterij znaša do 16 ur. Pri maksimalni obremenitvi motorja pa plovilo doseže hitrost okrog 15 km/h (8,5 vozla).
Zaključek terenskega dela je predviden do sredine decembra 2021.