Energetika

Izzivi pri izvajanju novega podnebnega sporazuma

V Berlinu poteka dvodnevna podnebna konferenca na visoki ravni z naslovom »Petersberg Climate Dialogue«.
Izzivi pri izvajanju novega podnebnega sporazuma

Dogodek je povezan z izzivi pri izvajanju novega globalnega podnebnega sporazuma, ki je bil sprejet lani decembra v Parizu.

Po sporočilu Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji med osrednje štiri teme pogovorov sodijo glavne naloge po Parizu, izzivi in dobre prakse za oblikovanje dolgoročnih strategij za razvoj z nizkimi emisijami ogljika, prehod na podnebju prijazne naložbe ter pričakovanja za naslednjo podnebno konferenco v Marakešu (COP22). Evropska komisija je pred začetkom srečanja poudarila, da bo za hitro uresničevanje pariškega sporazuma pomembno ohraniti politično podporo.   

Evropsko komisijo zastopa komisar Miguel Arias Cañete  

Evropsko komisijo na berlinski konferenci zastopa evropski komisar za podnebne ukrepe in energijo Miguel Arias Cañete. Ob robu konference se bo srečal s člani t. i. »koalicije ambicioznih«, ki združuje predstavnike razvitih držav in držav v razvoju, ki so bistveno prispevale k sklenitvi pariškega sporazuma. Prav tako se bo sestal s posebnim predstavnikom Kitajske za podnebne spremembe Xiejem Zhenhuo, odposlancem ZDA za podnebne zadeve Jonathanom Pershingom, izvršno sekretarko Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja Christiano Figueres ter drugimi partnerji.  

Naslednji krog pogovorov ZN o podnebnih spremembah COP22 bo potekal od 7. do 18. novembra 2016 v Marakešu v Maroku. Konferenca bo namenjena pospešitvi mednarodnih podnebnih ukrepov pred letom 2020 ter nadaljnjemu napredku na ključnih področjih pariškega sporazuma, med drugim v zvezi z dostopom do financiranja, tehnološko podporo ter razvojem in okrepitvijo znanj in procesov v državah v razvoju za izvajanje njihovih podnebnih načrtov. (mj)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju