Slovenska različica spletne strani družbe Westinghouse že dve leti obvešča slovensko javnost o jedrski energiji in o njihovem jedrskem reaktorju AP1000®. Lanskega novembra so z ukrajinskim državnim podjetjem Energoatom za proizvodnjo jedrske energije v Kijevu podpisala pogodbo, v kateri so opredeljene podrobnosti za prvi reaktor AP1000® v Ukrajini. Kot je povedal Petro Kotin, vršilec dolžnosti predsednika ukrajinskega državnega podjetja za proizvodnjo jedrske energije Energoatom, je gradnja novega reaktorja je bistvenega pomena za energetsko neodvisnost države in zeleni prehod na čisto in cenovno dostopno energijo.
Westinghousov reaktor AP1000® po vseh varnostnih merilih predstavljajo kot najvarnejši delujoči reaktor na svetu. Je edini reaktor na svetu s popolnoma pasivnimi varnostnimi sistemi, ki poskrbijo za samodejno zaustavitev elektrarne in pasivno hlajenje goriva več kot tri dni, brez elektrike ali človekovega posredovanja. Reaktor AP1000 je edinstven zaradi svoje sposobnosti, da se varno odzove v primeru izpada električnega napajanja (ko se iz kakršnegakoli razloga izgubijo vsi nadomestni viri električne energije za črpanje vode za hlajenje reaktorja). Če bi v jedrski elektrarni v Fukušimi leta 2011 deloval reaktor AP1000, do nesreče ne bi prišlo, česar ne moremo trditi za noben drug reaktor na svetu. Uspešno delujoči reaktorji AP1000 so na Kitajskem, skoraj dokončani reaktorji v so jedrski elektrarni Vogtle v ZDA, priložnosti za gradnjo novih reaktorjev AP1000 pa se nakazujejo v vzhodni Evropi.
Kot pišejo na svoji spletni strani, družbi ni vseeno za spreminjajoče se podnebje. »Ni vam vseeno za brezogljično prihodnost. Zakaj bi vam torej ne bi smelo biti vseeno za prednosti jedrske energije? Ker jedrska energija ponuja pomembne prednosti, hkrati pa zagotavlja varno, čisto in zanesljivo energijo.«
Skrb za spreminjajoče se podnebje. Jedrska energija lahko skupaj z vetrom in drugimi obnovljivimi viri energije zmanjša učinke podnebnih sprememb, ki jih povzroča zgorevanje fosilnih goriv. Vsako leto energija, ustvarjena v jedrskih elektrarnah, prepreči izpuste 528 milijonov ton CO2 v ozračje. To je enako, kot da bi s cest odstranili 111 milijonov avtomobilov.
Skrb za kakovost zraka. Jedrske elektrarne ne proizvajajo onesnaževalcev zraka, medtem ko proizvodnja energije na osnovi fosilnih goriv v ozračje neprekinjeno sprošča na tone žveplovih in dušikovih spojin ter drugih toplogrednih plinov.
Skrb za vplive na okolje. Napredni reaktorji, kot so mikroreaktorji in mali modularni reaktorji, ponujajo gorivne cikle, ki lahko zmanjšajo vplive na okolje.1
Skrb za proizvodnjo energije. Električna energija iz petih jedrskih reaktorjev je enakovredna energiji iz 16 elektrarn s kombiniranim ciklom na zemeljski plin, ki bi v ozračje skupaj izpustile 12 milijonov ton CO2 na leto.1
Skrb za zanesljivejši vir. Jedrska energija deluje 24 ur na dan, 7 dni v tednu in 365 dni na leto. Pravzaprav jedrske elektrarne običajno delujejo na daljša obdobja, med menjavami goriva preteče 1,5 do 2 leti. Jedrske elektrarne s polno močjo delujejo več kot 93 % časa in zanesljivo zapolnjujejo vrzel, ki nastaja zaradi nestalnosti obnovljivih virov, kakršna sta vetrna in sončna energija.
Skrb za naslednjo generacijo. Nove tehnologije, kot so mali modularni reaktorji, lahko zmanjšujejo naložbe, povezane s proizvodnjo jedrske energije, kar omogoča širok dostop do čiste, varne in zanesljive energije.
Družba Westinghouse je zavezana k brezogljični prihodnosti. Skupaj lahko to uresničimo, so še zapisali na svoji spletni strani, ki deluje od leta 2020.
Westinghouse Slovenija > Domača Stran (westinghousenuclear.com)