Energetika

Jedrski strokovnjaki zaključili svoje tradicionalno mednarodno druženje

Na Bledu se je včeraj zaključila 4-dnevna, že 26. mednarodna konferenca Nuclear Energy for New Europe 2017.

Jedrski strokovnjaki zaključili svoje tradicionalno mednarodno druženje

Mednarodna konferenca Nuclear Energy for New Europe 2017 (Jedrska energija za novo Evropo 2017) je letos zabeležila več kot 200 udeležencev iz 24 držav vsega sveta. Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS) je kot organizator konference, ki so jo letos pripravili v sodelovanju z Odsekom za reaktorsko tehniko Instituta »Jožef Stefan«, v okviru tradicionalnega tekmovanja mladih avtorjev na jedrskem področju podelilo nagrado za najboljšo kratko strokovno predstavitev in za najboljši znanstveni prispevek.

 

Nagrada za najboljši znanstveni prispevek v roke mlademu slovenskemu raziskovalcu

»Kvalitetno, zgoščeno podajanje informacij, ki kar najhitreje preide k bistvu, je pomembna vrlina v strokovni komunikaciji, še posebej za mlade strokovnjake na začetku kariere,« je ob podelitvi nagrad poudaril Leon Cizelj, predsednik programskega odbora letošnje konference. Tako se je 11 mladih avtorjev na posebni seji pomerilo v kratkih, 3-minutnih zgoščenih predstavitvah. Na podlagi glasov udeležencev konference je nagrado za najboljšo kratko strokovno predstavitev prejela Claudia Grass (Nemčija).

V drugem delu tekmovanja mladih avtorjev je strokovna komisija v sestavi: Iztok Tiselj (Slovenija), Michel Giot (Belgija), Tim Haste (Francija) in Dubravko Pevec (Hrvaška) pregledala 12 prejetih prispevkov in jih ocenila na podlagi znanstvene odličnosti ter jasnosti podane vsebine. Nagrado za najboljši znanstveni prispevek mladih avtorjev je prejel Rok Krpan (Slovenija).

 

Na Bledu tudi sestanek upravnega odbora jedrske tehnološke platforme SNETP

V okviru konference sta potekala tudi vzporedna dogodka, in sicer sestanek upravnega odbora evropske jedrske tehnološke platforme SNETP (www.snetp.eu) in sestanek izvršilnega odbora združenja NUGENIA (www.nugenia.eu).

»Organizaciji se ukvarjata s strateškim načrtovanjem raziskav v jedrski energiji. Slovenija je torej v zadnjih dneh gostila vodilne evropske načrtovalce jedrskih raziskovalnih in razvojnih strategij, ki jih pri sofinanciranju raziskovalnih programov v Obzorju 2020 upošteva tudi Evropska komisija,« je pomen obkonferenčnih dogodkov pojasnil Cizelj.

Platforma SNETP združuje več kot 100 članov iz industrije, raziskav, visokega izobraževanja, pooblaščenih izvedencev za jedrsko varnost in nevladnih organizacij v Evropi. Njihov skupni interes je razvoj na področju varne in trajnostne jedrske energije. Član SNETP iz Slovenije je Institut »Jožef Stefan«, ki je tudi ustanovni član združenja, Leon Cizelj pa je član upravnega odbora.

 

Zadnji, četrti konferenčni dan se je zaključil z vabljenim predavanjem Mattija Colemana iz konzorcija EUROfusion na temo evropskega smerokaza k fuzijski elektriki (European Roadmap toward Fusion Electricity), ki mu je sledila plenarna razprava na temo fuzijskih raziskav, poleg tega pa so udeleženci razpravljali tudi o pomenu izobraževanja in usposabljanja ter o obstoječih in prihodnjih reaktorjih, vključno z raziskovalnimi reaktorji.

Mojca Drevenšek
O avtorju