Današnja mednarodna konferenca En.Regional 012 je opozorila na nekatere ključne energetske izzive v JV regiji.
Na tej mednarodni konferenci, ki sta jo v Ljubljani pripravila Energetika.net in Evro atlantski svet Slovenije, so skušali poiskati odgovore na potrebe po krepitvi energetske stabilnosti v Jugovzhodni Evropi ter izpostavili nekatere ključne energetske izzive, povezane s trajnostno energijo ter s konkurenčno in varno oskrbo z energijo. V drugem delu konference En.Regional 012 so o teh temah spregovorili nekateri ugledni domači in tuji strokovnjaki ter poznavalci energetike v jugovzhodni regiji, kot so Boris Sovič, Peter Poptchev, Giorgi Vashakmadze, Gorazd Ažman, Dag Kralj in Aleš Prešeren.
Potreba po odprtju trgov v JV regiji
Po besedah Gorazda Ažmana, direktorja Regionalne borze z električno energijo BSP Southpool, se v jugovzhodni regiji kažejo razdrobljenost trga in zahteve po lokalnih podružnicah, kar zavira hitrejše povečevanje števila tujih udeležencev. Ti na trge vstopajo tudi z namenom investirati v proizvodne zmogljivosti regionalnega energetskega sektorja. Regija namreč podobno kot Slovenija že desetletja ni namenila večjih investicij v proizvodne zmogljivosti, tako da se bodo energetski trgi že zato v kratkem morali bolj odpreti. Dag Kralj iz družbe BISOL Group pa ugotavlja, da je regionalni trg jugovzhodne Evrope za njih sicer zanimiv, vendar tamkajšnji postopki za priključitev novih elektrarn še niso tako utečeni kot pri nas. V Sloveniji je namreč mogoče sončno elektrarno od sprejema odločitve investitorja postaviti in priklopiti že v treh mesecih. Tako bo trg jugovzhodne regije še bolj zanimiv takrat, ko se bodo zadeve dokončno uredile tudi po birokratski plati.
Sicer pa so na mednarodni konferenci tudi drugi razpravljalci opozorili, da gre v državah jugovzhodne regije za pomanjkanje novih investicij v energetske zmogljivosti, omejeno finančno moč lokalnih investitorjev in subvencionirane cene za posamezne segmente odjemalcev. Vse to ima seveda za posledico nezadostni razvoj konkurenčnega trga električne energije. Konkretni cilji pa so, da se v jugovzhodni regiji čim prej vzpostavi konkurenčen notranji energetski trg, ki bo omogočal kakovostne storitve po nizkih cenah, da se razvije obnovljive energetske vire, zmanjša odvisnost od uvoza goriv in hkrati zmanjša tudi porabo energije. Zato se morajo državni, gospodarski, energetski in drugi dejavniki v jugovzhodni regiji odločneje prizadevati, da bi spodbudili tak gospodarski in energetski razvoj, ki bo odpiral pot do energetsko in okoljsko učinkovitih gospodarstev ter jim zagotavljal tudi varno, konkurenčno in trajnostno rabo energije. (mj)