Na nedavni konferenci ZSFI v Celju je bilo govora tudi o problematiki gašenja objektov, opremljenih s sončno elektrarno.
Tej problematiki so na Gasilski zvezi Slovenije namenili ustrezno pozornost in oblikovali posebno delovno skupino strokovnjakov, ki je pripravila priporočila za gašenje na objektih, opremljenih s sončnimi elektrarnami. Med drugim so predlagali, da se gasilci že v prvi fazi vključijo v postopke načrtovanja namestitve sončnih elektrarn, da bi se seznanili z gradnjo tovrstnih objektov in z nevarnostmi, ki jim lahko pretijo v primeru požara.
Nevarnosti, ki so povezane s PV moduli
Kot je na konferenci Združenja slovenske fotovoltaične industrije v Celju, med drugim povedal Jože Oblak z Gasilske zveze Slovenije, so nevarnosti, ki ob požaru pretijo na gasilce, najpogosteje povezane s padanjem fotovoltaičnih modulov s streh. Do tega lahko prihaja zaradi popuščanja nosilcev zaradi visoke temperature, ki se razvije ob požaru; prihaja lahko tudi do sproščanja zdravju škodljivih produktov gorenja. Posebno pozornost pa je treba nameniti dejstvu, da so fotovoltaični moduli in ostali sestavni elementi sončne elektrarne v svetlem delu dneva pod električno napetostjo, ki je zaradi povezanosti modulov v panele oziroma stringe lahko življenjsko nevarna.
Če se fotovoltaični moduli v nočnem času osvetlijo z gasilsko razsvetljavo (za varno izvajanje gasilske intervencije), ni izključeno, da so deli elektrarne ponovno pod napetostjo. Zaradi dejstva, da so poškodovani moduli lahko pod življenjsko nevarno električno napetostjo, se je pri gašenju potrebno izogibati polivanju poškodovanih modulov oziroma panelov in vodnikov. Objekt, ki ga prizadene požar, je potrebno izklopiti iz električnega omrežja, pri tem pa moramo biti pozorni, da so kabli od fotovoltaičnih modulov do razsmernika še vedno pod napetostjo.
Lastniki dolžni poskrbeti za izdelavo požarnih načrtov
Lastniki objektov, opremljenih s sončnimi elektrarnami, ki so povezane v javno električno omrežje, so dolžni poskrbeti za izdelavo ustreznih požarnih načrtov in z njimi seznaniti gasilce ter omogočiti ogled objekta in izvedenih inštalacij. Izgradnja oz. montaža fotovoltaičnih modulov mora biti izvedena v skladu z veljavnimi predpisi. Sicer pa so podrobnejše informacije na voljo v že omenjenih priporočilih za gašenje tovrstnih objektov. (mj)