Energetika

Kam in za kaj gre naš denar za položnico za elektriko?

Ministrstvo za infrastrukturo je pripravilo presek strukture cene električne energije in namenske porabe prispevkov.
Kam in za kaj gre naš denar za položnico za elektriko?

Informacija je namenjena odjemalcem električne energije, da bi tako lažje razumeli vse postavke na računu za električno energijo in čemu so namenjene.

Končna cena električne energije, ki se zaračunava odjemalcem električne energije, je sestavljena iz naslednjih elementov: cene za dobavo električne energije, cene za uporabo omrežja, prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov (prispevek OVE in SPTE) , prispevka za energetsko učinkovitost (prispevek URE), stroška dobavitelja (za gospodinjski odjem), trošarine na električno energijo in davka na dodano vrednost.

Cena za dobavo električne energije je od popolnega odprtja trga s 1. julijem leta 2007 postala tržna kategorija, kar pomeni, da je določena na podlagi tržnih zakonitosti s strani posameznega dobavitelja na trgu električne energije. Ceno v tem sklopu določa dobavitelj električne energije in se obračuna za vsako porabljeno kilovatno uro v večji (VT), manjši (MT) oziroma enotni (ET) tarifi. Pravno razmerje med odjemalcem in dobaviteljem je določeno s pogodbo o nakupu in prodaji električne energije in splošnimi pogoji, ki so različni glede na gospodinjski ali poslovni odjem.

Cena za uporabo omrežja, ki jo odjemalec električne energije plača za dostop do omrežja, zajema omrežnino ter dodatka k omrežnini, ki ju določa vlada RS. Omrežnino določa Agencija za energijo na podlagi metodologije za obračunavanje omrežnine in metodologije za določitev omrežnine in kriterijih za ugotavljanje upravičenih stroškov in sistema obračunavanja teh cen. Omrežnina je namenjena plačevanju izvajanja gospodarske javne službe dejavnosti sistemskih operaterjev distribucijskega (SODO) in prenosnega omrežja (ELES) in pokrivanju stroškov sistemskih storitev.

Dodatka k omrežnini sta namenjena pokrivanju stroškov delovanja nacionalnega regulatorja energetskega trga - Agencije za energijo in delovanja organizatorja trga Borzenu, razen njegovih stroškov za izvajanje dejavnosti Centra za podpore. Oba dodatka sta vezana na porabo električne energije in se obračunavata enotno za vse odjemne skupine.

Prispevki k ceni električne energije, ki se zaračunavajo vsem končnim odjemalcem električne energije so: prispevek OVE in SPTE ter prispevek URE.

S prispevkom OVE in SPTE se zagotavljajo sredstva Centru za podpore pri Borzenu za izvajanje podporne sheme za elektriko iz OVE in SPTE.

Prispevek URE zbirajo vsi dobavitelji električne energije končnim odjemalcem za ukrepe za zagotavljanje prihrankov energije pri končnih odjemalcih po svojih programih in za ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti za izvajanje programa Eko sklada.

Strošek dobavitelja je strošek mesečnega nadomestila za vodenje računa, ki vključuje manipulativne stroške obdelave in pošiljanja računov.

Trošarina na električno energijo je določena s strani vlade kot prihodek državnega proračuna. Enako velja tudi za davek na dodano vrednost. (pb)

Polona Bahun
O avtorju