Energetika

Kljub nekaj težavam viden napredek

V Ljubljani je potekal Srednjevzhodni evropski forum za integracijo trgov električne energije.
Kljub nekaj težavam viden napredek

Foruma so se udeležili predstavniki pristojnih ministrstev, operaterjev prenosnih sistemov, nacionalnih regulatorjev in energetskih borz iz sedmih držav članic EU: Nemčije, Poljske, Češke, Slovaške, Avstrije, Madžarske in Slovenije, poleg tega pa še predstavniki evropskih institucij – Komisije, ENTSO-E, ACER in predstavnik evropskega združenja trgovcev EFET. Forum je namenjen izmenjavi informacij in mnenj med različnimi akterji v celotni regiji.

Uvodni nagovor je imel generalni direktor Direktorata za energijo Danijel Levičar, ki je poudaril, da se po sedmih letih delovanja zakonodajni okvir spreminja. Na evropskem nivoju poteka proces sprejema desetih omrežnih kodeksov. Prvi je že stopil v veljavo in ta je najpomembnejši za področje integracije trgov električne energije, ki so tudi glavna tema CEE Foruma in drugih delovnih teles v okviru CEE regije. S sprejemom omrežnih kodeksov postajajo pravila bolj določena in strožja, odgovornosti akterjev so natančneje opredeljene. Poleg tega je določen način sprejemanja odločitev, ki omogoča sprejem odločitev z večino, ter vrsta rokov za implementacijo posameznih korakov. Pričakovati je, da bo tudi integracija trgov v CEE regiji zdaj potekala hitreje, kot doslej. Kot je še poudaril, ima CEE regija nekaj posebnosti, ki integracijo dodatno otežujejo, kljub temu je napredek viden: štiri države so uvedle svoj sistem spajanja trgov, težave so jasno definirane, procesi integracije so v napredni fazi. Še vedno pa nad regijo visi težak oblak krožnih tokov, ki še ni bil rešen.

Na srečanju so v nadaljevanju obravnaval več vsebin, in sicer: začetni proces pri implementaciji CACM kodeksa, nedavno izdano mnenje Agencije za sodelovanje med energetskimi regulatorji, ki zahteva uvedbo ozkega grla na meji med Avstrijo in Nemčijo in s katerim se avstrijski udeleženci ne strinjajo, projekt spajanja trgov na osnovi pretokov moči v regiji CEE, projekt spajanja sprotnega trga, ki poteka v srednjezahodni regiji (CWE) ter združitev regij CEE in CWE, ki jo predvideva CACM.

Forum sicer deluje od leta 2009, ko je bil podpisan Memorandum o soglasju, ki so ga so podpisali ministri, pristojni za energijo, iz sedmih držav članic EU: Nemčije, Poljske, Češke, Slovaške, Avstrije, Madžarske in Slovenije. S podpisom so izrazili voljo, da se na ministrski ravni ustvari regionalna platforma za podporo integraciji trgov z električno energijo srednjeevropskih držav članic EU. Forumu se je kot opazovalka pridružila tudi Romunija. (pb)

Polona Bahun
O avtorju