Leto 2016 so v družbi ELES zaznamovali uspehi na področju snovanja in izvajanja mednarodnih projektov s področja pametnih omrežij, prevzemanje 110 kV omrežja in podaljšanje koncesije za izvajanje gospodarske javne službe dejavnost sistemskega operaterja prenosa električne energije za obdobje 50 let. Prav tako je vlada prvič v zgodovini potrdila dolgoročni strateški plan družbe, v katerem so določili ključne strateške usmeritve in cilje do leta 2020, prav tako pa tudi prioritetne strateške investicije in rekonstrukcije prenosnih povezav. Poleg tega je vlada sprejela tudi sklep, da se družba iz javnega podjetja preoblikuje v gospodarsko družbo.
Kljub neugodnim razmeram na energetskem trgu je ELES lani posloval uspešno in zabeležil 163,7 milijona evrov prihodkov, ki so bili za sedem odstotkov višji kot v preteklem letu. Celotnih odhodkov v letu 2016 je bilo za 151,4 milijona evrov, največji strošek v letu 2016 pa so predstavljali stroški zakupa sistemskih storitev, ki so znašali 43,3 milijona evrov ali kar 46 odstotkov vseh prihodkov, ki jih družba ELES zaračuna za uporabo prenosnega omrežja slovenskim končnim porabnikom. Poslovni izid pred obdavčitvijo je znašal 12,3 milijona evrov, po upoštevanih odloženih davkih pa so v Elesu beležili čisti poslovni izid v višini 12,6 milijona evrov.
Obseg izvedenih prevzemov elementov 110 kV omrežja je bil v letu 2016 manjši, kot načrtovano, oziroma do prevzemov ni prišlo. Zakonodaja, ki določa prevzem 110 kV omrežja, je namreč neusklajena. V letu 2016 je ELES opravil vsa vzdrževalna dela, ki so jih glede na elektroenergetsko situacijo lahko opravili.
Kot so zapisali v letnem poročilu ugotavljajo, da bodo izzive, ki jih za prenosno omrežje predstavlja proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov energije, kot sta sonce in veter, najlažje reševali z inovacijami na področju pametnih omrežij. Zato so si kot enega izmed strateških ciljev zadali tudi vlaganja v pametna omrežja. Tako so začeli iskati partnerje v tujini, s katerimi so skupaj zasnovali nekaj pomembnih projektov, kot so: SINCRO.GRID, NEDO, FutureFlow in MIGRATE.
Prihodnost Elesu tako prinaša precej izzivov, kljub vsemu pa ne dvomijo, da jih bodo s sodelavci, ki imajo veliko znanja in izkušenj, tudi uspešno premagali in izpolnili cilje, zastavljene v Dolgoročnem strateškem planu 2016–2020.