Zaradi ruske invazije na Ukrajino in posledičnih skokov cen plina so se emisije toplogrednih plinov, ki jih zajema sistem EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), lani nekoliko povečale. Na povečanje emisij EU ETS leta 2022 pa je vplivala tudi oživitev letalskega prometa. Kljub temu se trend upadanja emisij nadaljuje.
Kljub nadaljnjemu gospodarskemu okrevanju EU v letu 2022, z rastjo BDP za 3,5 odstotne točke, so se emisije iz stacionarnih naprav (kot so tovarne, elektrarne ali rafinerije) v okviru sistema EU ETS zmanjšale za 1,1 odstotka v primerjavi z letom 2021. Energetska kriza ima dva nasprotujoča si vpliva na emisije. Omejena dobava plina in višje cene so na eni strani povzročile povečanje uporabe premoga za proizvodnjo električne energije, na drugi strani pa je energetska kriza povzročila splošno zmanjšanje povpraševanja industrije po plinu.
Leta 2022 so se emisije iz proizvodnje električne energije povečale za približno dva odstotka v primerjavi z letom 2021 in to kljub zmanjšanemu povpraševanju po električni energiji zaradi visokih cen in ugodnih vremenskih pogojev. Do povečanja emisij je prišlo zaradi povečane uporabe premoga za proizvodnjo električne energije, ki so jo sprožile visoke cene plina in suše v več delih EU, kar je zmanjšalo proizvodnjo jedrske in vodne energije.
Predelovalna industrija je zabeležila zmanjšanje emisij za približno pet odstotkov v primerjavi z letom 2021. Zaradi višjih cen energije, ki so povzročile manjšo proizvodnjo, so sektorji, kot so gnojila, kovine in cement, leta 2022 poročali o znatnem zmanjšanju emisij. Vendar pa so emisije v sektorjih za proizvodnjo nafte in plina povečale, saj so rafinerije želele zaslužiti s povišanimi cenami fosilnih goriv.
Emisije iz letalstva so se v primerjavi z letom 2021 znatno povečale. Predhodni podatki kažejo več kot 70-odstotno povečanje, saj si je industrija opomogla po epidemiji koronavirusa. Vendar pa je skupna raven emisij še vedno pod ravnmi pred epidemijo, in sicer za približno 15 odstotkov manj kot leta 2019. Trenutne napovedi kažejo na popolno okrevanje letalskega prometa do leta 2024.
Po podatkih Mednarodne agencije za energijo je bilo leta 2022 v EU nameščenih okoli 50 GW vetrne in sončne energije, kar je rekordno veliko. S tem so se izognili potrebi po približno 11 milijardah kubičnih metrov zemeljskega plina v elektroenergetskem sektorju – največjem posameznem strukturnem dejavniku zmanjšanega povpraševanja po zemeljskem plinu.