Energetika

Ključna je dobra seznanjenost z instrumenti

Obisk informativnega dneva pokazal na velik interes za sodelovanje v programih Obzorje 2020 na področju energije.
Ključna je dobra seznanjenost z instrumenti

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstvom za kmetijstvo in okolje organiziralo informativni dan, ki je bil namenjen podrobnejši predstavitvi aktualnih razpisov in programov v Obzorju 2020, in sicer na področju Varna, čista in učinkovita energija ter Euratom.

Obzorje 2020 je nov program EU za raziskave in inovacije, ki nadomešča 7. Okvirni program, ki se je konec leta 2013 iztekel. Program bo aktiven v obdobju 2014-2020. Obenem je treba izpostaviti, da gre za najpomembnejši finančni instrument izvajanja strategije EU inovacij ter Strategije Evropa 2020, s ciljem dvigniti konkurenčnost EU v obdobju do leta 2020. Finančna sredstva programa bodo namenjena raziskovanju in inovacijam, s ciljem ustvarjati gospodarsko rast in zagotoviti nova delovna mesta v Evropi. V letih med 2014 in 2020 bo skupaj s programom Euratom za raziskave na področju jedrske energije odličnim in inovativnim projektom namenjenih skoraj 80 milijard evrov. Poleg univerzam in raziskovalnim inštitutom bo denar namenjen tudi posameznikom in podjetjem. Velik delež bo namenjen prav mikro-, malim- in srednje velikim podjetjem, saj Evropska komisija že dlje časa izpostavlja, da so prav ti hrbtenica evropskega gospodarstva. V ta namen je bil oblikovan tudi eden izmed treh glavnih stebrov programa Obzorje 2020, to je Konkurenčna  industrija, katerega cilj je krepiti vodilno  vlogo industrije na področju raziskav in inovacij. Proračun za to področje bo znašal preko 17 milijard evrov.

Evropski parlament je v pogajanjih o programu dosegel nekatere pomembne pridobitve, pri čemer je bilo ključno oblikovanje nove postavke v programu Obzorje 2020, namenjene državam, ki so do sedaj slabše črpale sredstva raziskovalnih programov. Dosegel je tudi, da se v drugem in tretjem stebru programa 20 odstotkov sredstev nameni izključno za mala in srednje velika podjetja ter se s tem malim podjetnikom omogoči, da pridobijo nepovratna sredstva za razvoj in izdelavo svojih inovacij ter za njihovo plasiranje na trg. Podpiral bo predvsem ustanovitveno in zagonsko fazo novih podjetij. Poleg tega je parlament dosegel še povečanje obsega sredstev za akcije Marie Skłodowske Curie za mlade raziskovalce ter dal večji poudarek projektom Varne, čiste in učinkovite energije in projektom Podnebne spremembe in učinkovita raba surovin.

Generalni direktor Direktorata za energijo Danijel Levičar ter vodja Sektorja za znanost pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport dr. Tomaž Boh sta v svojih uvodnih nagovorih poudarila vlogo ministrstev na področju trajnostne energije in prisotne pozvala, da z organizacijami iz drugih držav ter kolegi s strokovnih srečanj, ki se jih udeležujejo v okviru svojega področja dela, kandidirajo na objavljene razpise, ter naj jim to področje predstavlja strokovni izziv in nove priložnosti.

Udeleženci so se seznanili z možnostmi prijav projektov, ki obsegajo vse od temeljnih raziskav do prodora na trg na področju varne, čiste in učinkovite energije in Euratom ter možnostmi njihovega financiranja iz različnih finančnih instrumentov EU ter pomenom informiranja, mreženja in povezovanja tako na nacionalni kot na mednarodni ravni.

Celoten program Obzorje 2020 ter oba delovna programa Varna, čista in učinkovita energija ter Euratom za leti 2014 in 2015, je predstavil dr. Jeroen Schuppers iz Direktorata za raziskave in inovacije pri Evropski komisiji.

Mag. Larisa Vodeb iz Obrtno podjetniške zbornice je spregovorila o podpori Evropske podjetniške mreže pri dostopu do evropskih programov ter o finančnih instrumentih v programu Obzorje 2020. Izkušnje v razpisih 7. Okvirnega programa in Inteligentna energija – Evropa na področju pametnih omrežij in pametnih skupnosti ter na področju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije s priložnostmi v Obzorju 2020 sta predstavila doc. dr. Boštjan Blažič iz Fakultete za elektrotehniko in mag. Erik Potočar iz Direktorata za energijo.

Prof. dr. Leon Cizelj in dr. Boštjan Končar iz Inštituta Jožef Stefan sta spregovorila o priložnostih, izzivih in dolgoletnih izkušnjah sodelovanja v projektih Euratom ter o rezultatih Slovenije v raziskavah fuzijske energije Euratom, poudarila pa sta priložnosti pri vključevanju v programe Obzorja 2020.

Udeleženci so se ob koncu informativnega dne seznanili še s področji, ki jih bo morala naša država v prihodnje urediti na sistemski ravni, da bodo slovenske organizacije v prihodnje še bolj motivirano predvsem pa sistematično vstopale v velike evropske projekte. 

Vse razpisane teme v delovnih programih Varna, čista in učinkovita energija ter Euratom za leti 2014 in 2015 na vseh obravnavanih ključnih področjih: energetska učinkovitost, konkurenčna nizkoogljična energija, pametna mesta in skupnosti ter fisija in fuzija, so izziv za naš gospodarski razvoj, zato je izjemnega pomena, da smo dobro seznanjeni z instrumenti, ki nam lahko pomagajo dosegati zastavljene cilje. (pb)

Predstavljeni razpisi so na voljo na: www.ec.europa.eu

Polona Bahun
O avtorju