Slovenija pozdravlja sporočilo Komisije Pripravljeni na 55: Uresničevanje podnebnega cilja EU za leto 2030 na poti do podnebne nevtralnosti. Sporočilo spremlja zakonodajni sveženj Pripravljeni za 55, ki prinaša predloge ukrepov, s katerimi namerava EU zmanjšati neto emisije za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z letom 1990 in omogočiti Evropi, da bo do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. K tem ciljem EU in države članice zavezuje Uredba o evropskih podnebnih pravilih. Obenem so ukrepi priložnost za inovacije, naložbe in delovna mesta. Kot so zapisali na vladi, si bo Slovenija med pogajanji prizadevala za oblikovanje rešitev, ki bodo upoštevale podnebne zaveze EU, različne izhodiščne položaje držav ter slovenske nacionalne okoliščine, kot so biotska raznovrstnost in delež območij Natura 2000, visok delež gozdnatosti, visok delež rabe energije v prometu in druge, saj so pomembne za oblikovanje in doseganje nacionalnih ciljev. Po mnenju Slovenije je treba vzpostaviti uravnotežen nabor politik in ukrepov, ki bo zagotavljal, da vsi resorji, vsi državljani in vse države članice prispevajo svoj delež k doseganju pravno zavezujočih podnebnih ciljev in z upoštevanjem načel pravičnosti in solidarnosti ter stroškovne učinkovitosti. Vsaka država članica mora še naprej imeti pravico do izbire lastne energetske mešanice in izbire najustreznejših tehnologij. Pri obravnavi posameznih predlogov svežnja Pripravljeni na 55 je poleg podnebnih ciljev treba upoštevati vidike ohranjanja konkurenčnosti, vključno s podpornimi ukrepi in razvojem novih tehnologij. Prav tako je posebno pozornost treba nameniti učinkom posameznih predlogov na cene energije. Kot so še zapisali, bo Slovenija do posameznih predlogov sprejela individualizirana stališča.
Vlada je na zadnji seji sprejela predlog stališča Slovenije k predlog uredbe EU o zavezujočem letnem zmanjšanju emisij za države članice v obdobju od 2021 do 2030 kot prispevku k podnebnim ukrepom za izpolnitev zavez iz Pariškega sporazuma. Kot so zapisali, Slovenija podpira ta predlog uredbe, saj meni, da na ustrezen način prispeva k novemu cilju zmanjševanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030. Prav tako pa predlog uredbe pri določitvi podnebnega cilja za leto 2030 za Slovenijo ustrezno naslavlja nacionalne značilnosti, saj upošteva enake nacionalne značilnosti kot so bile upoštevane pri določitvi podnebnega cilja v veljavni uredbi. Ob tem pa Slovenija opozarja na medsebojno povezanost posameznih predlogov znotraj zakonodajnega paketa Pripravljeni na 55, zato si bo prizadevala za horizontalno usklajeno obravnavo vseh aktov znotraj paketa.
Vlada je na seji načelno podprla predlog uredbe EU o vzpostavitvi mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah. Slovenija si bo prizadevala za oblikovanje rešitev, ki bodo upoštevale tako vpliv mehanizma na okolje kot tudi na gospodarstvo. Zavzemala se bo za pripravo rešitev, ki ne bodo predstavljale nesorazmerno visokega administrativnega bremena, tako za gospodarstvo kot za finančno upravo. Slovenije podpira rešitev, ki ne bo povzročila nesorazmernih stroškov in bo imela pozitivni učinek z vidika finančnih posledic. Po mnenju vlade bo pri oblikovanju rešitev treba upoštevati tudi socialni vpliv mehanizma v soodvisnosti z drugimi predlogi ukrepov iz paketa Pripravljeni na 55 z namenom, da se doseže končni cilj komplementarnosti sprejetih rešitev.
V sklopu točk na področju energetike je vlada obravnavala tudi predlog stališča Slovenije glede predloga prenovljene evropske direktive o prestrukturiranju okvira EU za obdavčitev energentov in električne energije ter predlog prenovljene uredbe načelno podpira. Kot so dejali, si bo pri posameznih predlaganih rešitvah, zlasti pri določanju najnižjih ravni obdavčitve za energente, Slovenija prizadevala za oblikovanje takšnih rešitev, ki bodo upoštevale potrebne spremembe politike obdavčitve energije v Sloveniji z namenom zasledovanja okoljskih ciljev in bo pri tem upoštevan vidik vpliva na javnofinančne prihodke, na posamezne sektorje gospodarstva in socialni vidik.