Energetika

Komisija predlaga ratifikacijo druge faze Kjotskega protokola

Evropska komisija je predlagala potrebno zakonodajo, da EU formalno ratificira drugo ciljno obdobje (2013–2020) Kjotskega protokola o podnebnih spremembah.
Komisija predlaga ratifikacijo druge faze Kjotskega protokola

EU, države članice in Islandija so se zavezale, da bodo v drugem obdobju skupaj dosegle 20-odstotno zmanjšanje svojih skupnih emisij toplogrednih plinov v primerjavi z ravnjo leta 1990 oziroma njihovih drugih referenčnih let. Ta zaveza za zmanjšanje je v skladu z zakonodajo „svežnja ukrepov za podnebne spremembe in energijo“ iz leta 2009 ter odraža ukrepe svežnja za zmanjšanje emisij na ravni EU in držav članic.

Komisija je danes podala dva zakonodajna predloga: in sicer za sklep Sveta o ratifikaciji amandmaja h Kjotskemu protokolu iz Dohe o drugem ciljnem obdobju ter za uredbo Evropskega parlamenta in Sveta glede tehničnih vprašanj v zvezi z izvajanjem drugega obdobja.

Sklep o ratifikaciji omogoča EU kot pogodbenici Kjotskega protokola, da ratificira spremembo iz Dohe. Določa tudi pogoje, v skladu s katerimi bodo EU, njene države članice in Islandija skupaj izpolnile zavezo o 20-odstotnem zmanjšanju emisij. Omenjeni sklep pa ne spreminja nobenih nacionalnih ciljev iz svežnja ukrepov za podnebne spremembe in energijo, niti ne spreminja zgornje meje emisij sistema EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), ki bo leta 2020 za 21 odstotkov nižja od ravni iz leta 2005.

Predlagana uredba o tehničnih izvedbenih vprašanjih zagotavlja podlago za pravne akte, ki bi obravnavali številna tehnična vprašanja, povezana z izvajanjem drugega ciljnega obdobja s strani EU in držav članic.

Oba predloga bo Evropska komisija sedaj predložita Evropskemu parlamentu in Svetu. Vzporedno z ratifikacijo s strani EU bodo morale države članice in Islandija zaključiti nacionalne postopke ratifikacije.

Komisija želi, da bi bili postopki ratifikacije s strani EU, držav članic in Islandije zaključeni do februarja 2015. EU, države članice in Islandija bodo nato pri ZN hkrati deponirale svoje listine o sprejetju, s čimer bodo omogočile, da začne sprememba iz Dohe sočasno veljati za vse. Na mednarodni ravni bo sprememba iz Dohe začela veljati, ko jo bo ratificiralo tri četrtine pogodbenic Protokola (144 od 192 pogodbenic). EU je pogodbenica protokola, prav tako kot vse države članice in Islandija.

Evropska komisarka za podnebne ukrepe Connie Hedegaard je ob tej priložnosti dejala, da ratifikacija druge faze Kjotskega protokola poudarja zavezanost EU k pravno zavezujočemu in na pravilih temelječemu pristopu k mednarodnim ukrepom na področju podnebnih sprememb. Odločnost EU pri izvajanju svojih zavez se odraža v dejstvu, da je EU v praksi že uporabljala cilje in pravila drugega ciljnega obdobja iz Kjotskega protokola od njegovega začetka januarja letos. Z uradno ratifikacijo druge faze pa bo Evropa pomagala pri njeni uveljavitvi na mednarodni ravni, kakor hitro je to mogoče. Prepričana je, da bodo Evropski parlament, Svet, države članice in Islandija zaključili ustrezne postopke ratifikacije, čim bo to mogoče. (pb)

Polona Bahun
O avtorju