GZS Območna zbornica za Gorenjsko je podelila priznanja najboljšim gorenjskim inovacijam za leto 2011.
Na razpis za najboljše inovacije gorenjske regije za leto 2011 se je prijavilo dvajset inovacij, ki so v primerjavi s preteklimi leti bistveno bolj kompleksne in kakovostne. Med prijavami je bilo enajst inovacij izdelkov, pet inovacij tehnološkega postopka ter štiri procesne inovacije. Sedemnajst inovacij je bilo tehnoloških, tri so bile netehnološke, od tega dve s področja informacijske tehnologije. Komisija je inovacije ocenjevala po štirih kriterijih: inventivnosti, gospodarskih rezultatih, trajnostnih učinkih in okoljskem vplivu.
Glavni namen tovrstnih nagrad, ki so jih letos podelili že desetič, je pospeševanje inovacijske dejavnosti kot gibala trajnostnega razvoja gospodarstva in pospeševanja podjetništva na Gorenjskem. Komisija je podelila šest zlatih, dvanajst srebrnih ter dve bronasti priznanji.
Med prejemniki srebrnega priznanja je bila tudi inovacija Elektra Gorenjska - Izvedba kompaktiranega 110 kV daljnovoda s togimi kompozitnimi izolatorskimi konzolami, katere avtorja sta mag. Marjan Jerele in mag. Borut Zemljarič.
Kot je komisija zapisala v obrazložitvi svoje odločitve, je Elektru Gorenjska z lastnim strokovnim kadrom uspel razvoj ter postavitev prvega poligona kompaktiranega 110 kV daljnovoda s togimi izolatorskimi konzolami. Inovacijska ideja predstavlja realizacijo najsodobnejše tehnološke rešitve rekonstrukcije obstoječega dotrajanega 35 kV daljnovoda na način, da se hkrati predvidi tudi možnost obratovanja na 110 kV napetostnem nivoju v prihodnosti.
Postavitev testnega poligona kot prva praktična izvedba daljnovoda v Sloveniji presega dosedanje idejne projektantske rešitve za podobne gradnje v našem prostoru. Zato je bilo treba prestopiti prag klasičnega projektantskega in investitorskega razmišljanja pri načrtovanju daljnovodov.
Prav tako je k podelitvi priznanja Elektru Gorenjska oziroma mag. Marjanu Jereletu in mag. Borutu Zemljariču prispevalo tudi dejstvo, da postavljeni odsek kompaktiranega daljnovoda predstavlja optimalno rešitev na področju umeščanja elektroenergetske infrastrukture v prostor ob hkratnem izpolnjevanju tehničnih predpisov, zahtev službe za obratovanje in tehnoloških možnosti dobaviteljev ob sprejemljivem finančnem vložku. (pb)