Energetika

Končan spletni izbor za slovenski start-up leta

Zmagovalec slovenskega finala tekmovanja v okviru InnoEnergyjevega izziva PowerUp! je podjetje TROIA s platformo za obogateno resničnost. 
Končan  spletni izbor za slovenski start-up leta

Danes je na spletu potekalo finalno tekmovanje za slovenski start-up leta, pri čemer je največ glasov tako po mnenju udeležencev kot strokovne žirije pripadlo podjetju TROIA, ki se je predstavilo z lastnim produktom- platformo TROIA AR, ki preko obogatene resničnosti omogoča kakovostnejše upravljanje s sredstvi. Platforma TROIA AR, s pomočjo AR očal, tablic ali telefonov, prikaže računalniško generirane ključne podatke v realnem času in s tem omogoči izjemne izboljšave v smislu operativne odličnosti in kakovosti opravljanja del na terenu, pri čemer so se s svojim produktom že uveljavili na domačem trgu in njihove rešitve uporabljajo tako prenosno kot distribucijska podjetja, pa tudi nekatera podjetja iz drugih gospodarskih panog. Ekipa podjetja TROIA je razglasitev zmagovalca pospremila z besedami: »Zmage smo izredno veseli, saj smo tekmovali proti resnično inovativnim in dobrim rešitvam. Za nas predstavlja potrditev dobrega in trdega dela, ter predvsem potrditev kakovosti naše rešitve, pri čemer nam bo nagrada pomagala k nadaljnjemu razvoju in upamo, da tudi k prodoru na tuje trge. Verjamemo da nam bo sodelovanje z EIT InnoEnergy, ki je vseevropska gonilna sila za inovacije na področju trajnostne energije,  prineslo dodatne nove priložnosti, nove kontakte in večjo prepoznavnost, s pomočjo katere bomo svoje rešitve lahko prikazali širši svetovni javnosti.«
Za laskavi naslov slovenskega start-up leta s področja trajnostne energije in bogate nagrade sta se potegovala še dva projekta, in sicer startup SparkLPG, katerega ekipa je razvila napreden avtoplinski sistem z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina ter doseganjem najvišjih izkoristkov motorja, s čimer strankam omogoča do 50-odstotne takojšnje prihranke in za katerega je med izdelovalci avtomobilov že veliko zanimanja. Gre za ogromen trg, pri čemer se uporaba avtoplina v prihodnosti kaže kot ena najčistejših oblik uporabe alternativnih virov energije. Njihov produkt naj bi bil na slovenskem trgu dostopen jeseni, dogovarjajo pa se že tudi z nekaterimi največjimi proizvajalci vozil.
Podjetje Geteco pa je predstavilo rešitev oziroma napravo, ki rešuje okoljski problem mešane odpadne plastike, ki za komunalna podjetja in koncesionarje ni zanimiva za recikliranje ali predelavo v nove inovativne izdelke.  Kot je pojasnil eden treh ustanoviteljev družbe Luka Zajec, je njihova rešitev namenjena tako komunalnim podjetjem kot embalažnim družbam, pri čemer  mešano odpadno plastiko predelujejo s tehnologijo pirolize v nove proizvode, osveževalce bitumna v recikliranem asfaltu, v pogonska goriva (dizel, bencin) ter električno energijo, s čimer si lahko uporabniki precej znižajo stroške odlaganja teh odpadkov na letni ravni »Z našim znanjem in izkušnjami smo že izdelali popolnoma delujočo prototipno napravo z zmogljivostjo 1.600 t/leto, s katero bomo pripomogli k povečanju stopnje recikliranja plastike najprej v regiji, ob izdatnejši finančni podpori projektu pa tudi širše,« je sklenil Zajec.
Zmagovalci državnih tekmovanj se bodo potegovali za glavne nagrade na mednarodnem velikem finalu, in sicer za naziv start-up leta držav in srednje in vzhodne Evrope, denarne nagrade v vrednosti do 65.000 evrov ter bogate spodbude vodilnih partnerjev, kot so Amazon Web Services, Revolut in SpeedUp Group. Pobuda ponuja tudi način za zagotovitev milijonskih naložb in za vključitev v mrežo družbe EIT InnoEnergy, ki nudi sredstva, znanja in široko mrežo zaupanja vrednih partnerjev, ki lahko podjetjem pomagajo vzcveteti in doseči svetovni uspeh. 
Več informacij o tekmovanju je dosegljivo na naslovu https://powerup.innoenergy.com/

Brane Janjič
O avtorju