V okviru posvetovalnega procesa za pripravo Energetskega koncepta Slovenije je 8. novembra potekala druga delavnica.
Ministrstvo za infrastrukturo (MzI) je lani v postopku javne razprave, na podlagi prejetih stališč, pripomb in komentarjev, identificiralo ključne strateške energetske dileme, ki zadevajo področje virov energije, omrežij, toplote in prometa. V zvezi z njimi želi pri oblikovanju Energetskega koncepta Slovenije (EKS) z deležniki izvesti podrobnejšo, argumentirano razpravo, ki temelji na dejstvih in številkah.
Tako so se deležniki na prvi delavnici, ki je potekala v maju, v razpravi o virih energije za trajnostno oskrbo Slovenije strinjali in potrdili, da trendi kažejo na občutno večanje rabe obnovljivih virov energije v prihodnosti, tudi za proizvodnjo električne energije. Ključni dejavnik pri tem bodo elektroenergetska omrežja, ki bodo ta prehod omogočila. Vprašanja, ki so se odpirala na razpravi, so bila namenjena predvsem temu, kako se bo to zgodilo.
Na tokratni, drugi, interaktivni delavnici je sodelovalo več kot 30 predstavnikov ključnih deležnikov s področja energetike in organizacij, ki so se v proces javne razprave o strateških usmeritvah za pripravo EKS s svojimi predlogi in komentarji aktivno vključile že lani. V konstruktivni razpravi so sodelovali predstavniki energetskih družb, gospodarstva, nevladnih organizacij in znanstveno-raziskovalnih organizacij. Delavnico je organiziral Direktorat za energijo v sodelovanju s Svetom za energetiko Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU).
V razpravi so deležniki kot glavne teme izpostavili zanesljivost obratovanja omrežij, vlogo hrambe električne energije in upravljanje z omrežji ter podatke, ki so potrebni za upravljanje omrežij. Razprava je potekala tudi o tem v kakšni meri in obliki so potrebne investicije v omrežja. V načrtu sta še dve delavnici, kjer bo razprava usmerjena na vprašanja s področja toplote in prometa.
Rezultati vseh delavnic bodo skupaj s strokovnimi podlagami za pripravo EKS uporabljeni pri pripravi osnutka EKS, ki ga bo, po napovedih MzI, Slovenija dobila prihodnje leto.
Poleg tega je ministrstvo 14. in 15. novembra v Ljubljani organiziralo tudi Mednarodno konferenco z naslovom Kako zagotoviti polnilno infrastrukturo za alternativna goriva na jedrnem TEN-T omrežju in urbanih vozliščih v Sloveniji.
Na dvodnevni konferenci je več kot 120 udeležencev na panelnih in okroglih mizah obravnavalo različne vidike prehoda na alternativna goriva, zagotavljanje polnilne infrastrukture za alternativna goriva v Sloveniji, izkušnje na tem področju iz tujine ter prihodnje izzive na tem področju.
Tako so bili seznanjeni z delom na področju implementacije Direktive 2014/94, s študijo in priporočili Evropske komisije ter z možnostmi financiranja polnilne infrastrukture. Seznanili so se z načrti drugih, predvsem sosednjih, držav članic EU oziroma z njihovimi cilji, ukrepi in implementacijo že omenjene direktive. Beseda je tekla tudi o pogledu občin na razvoj alternativnih goriv, zagotovitvi ustrezne pokritosti Slovenije s polnilno infrastrukturo (elektrika, stisnjen/utekočinjen zemeljski plin, vodik), dobavi in strukturi energentov. Seznanili pa so se še s pogledom nevladnih organizacij na to področje.
Na okroglih mizah so razpravljali o prednostih vozil na alternativna goriva in načinih, kako to doseči ter o interesu gospodarstva – prevoznikov in ostalih uporabnikov ter avtomobilske industrije v Sloveniji. Razpravljali so še o stanju na tem področju v Sloveniji, možnih ciljih in ukrepih. Posvetili so se prometu in energetiki, doseganju okoljskih ciljev na področju prometa, obremenitvi zdravja zaradi onesnaževal in hrupa iz prometa, davčni zakonodaji, spodbudam in subvencijam, nakupu vozil in zagotovitvi polnilne infrastrukture v državni upravi ter spodbujanju gospodarstva na tem področju.