Energetika

Konec leta 2018 delež obnovljivih virov v EU 18-odstoten

Delež obnovljivih virov v končni rabi energije se je v primerjavi z letom 2017 sicer povečal za pol odstotka, a do želenega cilja je še daleč. 
Konec leta 2018 delež obnovljivih virov v EU 18-odstoten
Po podatkih evropskega statističnega urada se je delež obnovljivih virov energije v končni porabi v 28 državah članicah konec leta 2018 povečal na 18 odstotkov, pri čemer je 12 držav članic že doseglo ali preseglo zastavljene cilje do leta 2020. Slovenije žal ni med njimi, je pa v skupini držav, ki jih od zastavljenih ciljev loči še največ korakov oziroma jih čaka še precej dela.

Na vrhu lestvice držav z največjim deležem obnovljivih virov je sicer Švedska z 54,6-odstotnim deležem, sledijo pa ji Finska (41,2-odstoten delež), Latvija (40,3- odstoten delež), Danska (36,1-odstoten delež) in Avstrija (33,4-odstoten delež). Med državami, ki so že dosegle nacionalne cilje so poleg naštetih še Bolgarija, Češka, Estonija, Grčija, Hrvaška, Italija, Litva in Ciper. Med državami z manj kot desetodstotnim deležem obnovljivih virov pa se nahajajo Belgija (9,4-odsoten delež), Luksemburg (9,1-odstoten delež) ), Malta (8-odstotni delež) in Nizozemska (7,4-odstotni delež). Slednja je tudi med državami, ki so najbolj oddaljene od zastavljenih nacionalnih ciljev, in za njimi zaostaja za 6,6–odstotne točke, sledijo pa ji Francija (6,4-odstotne točke), Irska (4,9-odstotne točke) Velika Britanija (4-odstotne točke) in Slovenija (3,9-odstotne točke).

Kot so še zapisali v statističnem uradu, se je delež obnovljivih virov v skupni rabi energije v letu 2018 v primerjavi z letom 2017 zvišal v 21 članicah EU in se je v primerjavi z letom 2004, ko je na ravni EU znašal le 8,5 odstotka, zvišal v vseh državah, bo pa treba v posameznih državah za dosego skupnega cilja 20-odstotnega deleža OVE na ravni EU do konca tega leta vložiti še precej truda. Kot rečeno, je dvanajst držav zastavljene cilje že doseglo ali celo preseglo, zelo blizu zapisanim odstotkom pa so še Romunija, Madžarska, Avstrija in Portugalska (zaostajajo za manj kot odstotno točko) ter Nemčija, Luksemburg in Malta, ki jim za dosego ciljev do konca leta 2020 manjkata manj kot 2 odstotka.

Brane Janjič
O avtorju