Na včerajšnji konferenci o skupnostnem upravljanju z življenjskimi viri so predstavili več zanimivih skupnostnih projektov.
»Za blaginjo moramo poskrbeti sami, a skupaj«, so se strinjali udeleženci konference Dovolj za vse - Skupnostno upravljanje z življenjskimi viri - Od besed k dejanjem.
Kot so sporočili iz Umanotere, za ureditev lokalnih zadev skupnega pomena lahko čakamo na druge (državo, trg, zunanje investitorje...). Lahko pa se tudi povežemo in vzamemo stvari v svoje roke. Uspešni primeri skupnostnega upravljanja z življenjskimi viri kažejo, da na ta način ne samo skupaj oblikujemo svoja življenja in okolja ter dosežemo skupne cilje, ampak se tudi zoperstavimo epidemiji odtujenosti in individualizma ter gradimo trdne in odporne skupnosti.
Konferenco, ki je potekala v Ljubljani, so organizirale Umanotera, Društvo Focus in Pravno-informacijski center nevladnih organizacij, namenjena pa je bila spoznavanju uspešnih tujih in domačih dobrih praks ter iskanju načinov za bolj usklajeno, celovito, skupno delovanje. Srečanja se je udeležilo več kot 80 udeležencev - predstavnikov občin, civilnodružbenih organizacij in civilnih iniciativ, izobraževalnih ustanov, podjetij in državne uprave.
Dobre prakse potrjujejo skladnost besed in dejanj
Udeleženci posveta so iz prve roke spoznali dve navdihujoči tuji praksi - italijanski razpršeni hotel Borgo Soandri, kjer gre za odličen primer inovacije v turistični ponudbi, ter celovit pristop k uvajanju skupnostnih praks v belgijskem mestu Gent, kjer so v zadnjem desetletju našteli kar 500 skupnostnih praks. Med projekti v Gentu najbolj izstopajo stanovanjska zadruga, deljenje avtomobila, občinski zemljiški sklad, skupnostni vrtovi, lokalna in ekološka hrana za oskrbo šol, skupnostna sončna elektrarna, preureditev bivše stavbe knjižnice v skupnostni prostor, itn.
Da od besed k dejanjem prehajajo tudi slovenske lokalne skupnosti, so pokazali predstavljeni projekti: spremljana pot v šolo v Novi Gorici, doživljajsko igrišče v Kranju, kolesarska pot v Postojni in skupnostni prostori v kranjskih krajevnih skupnostih.
Med priročniki tudi navodila za izvedbo skupnostne sončne elektrarne
Na konferenci so bila predstavljena tudi gradiva, ki so jih Umanotera, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij in Društvo Focus pripravili v okviru projekta Dovolj za vse: skupnostno upravljanje z življenjskimi viri, z namenom podpreti pobudnike in izvajalce skupnostnih projektov.
Nedavno sta izšla priročnika za vzpostavitev zadružnega razpršenega hotela in ureditev skupnostnega vrta. Priročnika sta se pridružila že obstoječim priročnikom za postavitev skupnostne sončne elektrarne, organizacijo spremljane poti v šolo (pešbus in bicivlak) in ureditev skupnostnega prostora v soseski. Vse priročnike na specifičnih področjih spremlja splošni priročnik z navodili za izvajanje skupnostnih projektov neodvisno od njihove specifične vsebine.
V okviru tovrstnega gradiva je tudi katalog dobrih praks skupnostnega upravljanja z življenjskimi viri za leto 2016. Ta vsebuje 12 domačih in tujih primerov, ki nam kažejo njihov velik potencial za spopadanje s sodobnimi izzivi na področjih energetike, upravljanja s prostorom, samooskrbe s hrano ter lokalnim krožnim gospodarstvom in trajnostno potrošnjo.
O tem več na spletni strani: dovoljzavse.si/publikacije-in-gradiva