Po napovedih SolarPower Europe je bilo lani v EU na novo nameščenih za 55,9 GW solarnih naprav, kar je bilo za 40 odstotkov več kot leto prej, ko je bilo v EU zagnanih za 40 GW novih sončnih elektrarn. Povedano drugače, s sončno energijo je bilo lani oskrbovanih skoraj 17 milijonov gospodinjstev več kot leto prej. Skupne zmogljivosti nameščenih sončnih elektrarn v EU so tako lani dosegle 263 GW, kar je bilo za 27 odstotkov več kot leto prej.
Kljub tem spodbudnim podatkom in dejstvu, da letna stopnja rasti zmogljivosti sončnih elektrarn v EU v zadnjih treh letih presega 40 odstotkov, analitiki opozarjajo, da se bo ta že letos precej upočasnila, pri čemer naj bi bila rast samo še 11-odstotna. Tako naj bi letos v EU dobili »le« za 62 GW novih zmogljivosti, če želimo doseči zastavljene cilje glede postavitve sončnih elektrarn do leta 2030, pa bi morali na leto zagotoviti vsaj za 70 GW novih sončnih elektrarn.
Nemčija znova na vrhu držav z največ na novo nameščenih sončnih elektrarn
Nemčija se je po podatkih SolarPower Europe lani z na novo nameščenih 14,1 GW sončnih elektrarn vrnila na prvo mesto med evropskimi državami. Sledijo ji Španija (8,2 GW), Italija (4,8 GW), Poljska (4,6 GW) in Nizozemska (4,1 GW). Med države, ki so na letni ravni presegle za 1 GW novih sončnih elektrarn, pa so se lani uvrstile še Češka, Bolgarija in Romunija.
Kot rečeno, napovedi in podatki iz konca lanskega leta kažejo, da se bo rast novih zmogljivosti letos upočasnila, razlogov temu pa je več. Eden izmed njih je, da se ne soočamo več z ekstremno rastjo cen električne energije, ki so spodbujale graditev novih zmogljivosti ter, da posamezne države ukinjajo subvencije za tovrstne elektrarne. Poznavalci pa ob tem opozarjajo, da odgovornost za zagotavljanje dobrih naložbenih pogojev za sončne elektrarne vendarle ostaja na oblikovalcih politike, saj, če želimo pospešiti izgradnjo novih proizvodnih virov na obnovljive vire, dolgotrajni postopki za pridobitev dovoljenj in priključitev na omrežje niso sprejemljivi.