Po podatkih iz registra EU so se emisije iz obratov, vključenih v sistem EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), v letu 2012 zmanjšale za dva odstotka.
V istem obdobju se je presežek emisijskih kuponov podvojil, saj je ob koncu leta 2011 znašal 950 milijonov kuponov, leto pozneje pa skoraj dve milijardi kuponov. Takšno stanje je posledica kombinacije uporabe mednarodnih dobropisov, pravic iz druge faze, prodanih na dražbi, in preostalih pravic iz rezerve za nove udeležence, prodaje pravic iz tretje faze za zbiranje sredstev za program NER300 ter zgodnje dražbe pravic iz tretje faze.
Podatki kažejo tudi, da je raven skladnosti podjetij s pravili EU ETS ostala visoka. Do 30. aprila 2013 le nekaj manj kot odstotek sodelujočih naprav ni predal pravic, ki obsegajo vse njihove emisije iz leta 2012. Večinoma je šlo za manjše obrate, ki skupaj predstavljajo manj kot odstotek emisij, vključenih v sistem EU ETS.
V sistem EU ETS je sicer vključenih več kot 12 tisoč elektrarn in proizvodnih obratov iz vseh 27 držav članic EU ter Norveške in Lihtenštajna, od leta 2012 pa sistem zajema tudi emisije letalskih družb, ki letijo med letališči v teh državah in na tesno povezana območja.
Evropska komisija ugotavlja, da preverjene emisije toplogrednih plinov iz stacionarnih obratov postopno upadajo. Tako so leta 2012 upadle na 1.867 milijard ton ekvivalenta CO2, kar je približno dva odstotka pod ravnjo iz leta 2011. Preverjene emisije letalskih družb pa znašajo skoraj 84 milijonov ton ekvivalenta CO2. Letalski prevozniki, odgovorni za več kot 98 odstotkov emisij iz letalstva v 2012, ki jih zajema sistem EU ETS, so uspešno in pravočasno sprejeli potrebne ukrepe za uskladitev z zakonodajo EU ETS. V skladu z določbami sklepa o začasnem odlogu lahko letalski prevozniki omejijo svojo odgovornost za leto 2012 samo na lete znotraj Evrope, pri čemer lahko do 27. maja vrnejo brezplačne pravice za lete zunaj Evrope.
V letu 2012 je bila zabeležena tudi doslej največja uporaba mednarodnih dobropisov za skladnost s sistemom EU ETS. Uporabljenih je bilo več kot 500 milijonov takšnih dobropisov, kar je 26 odstotkov vseh predanih pravic do emisij v lanskem letu.
Po besedah evropske komisarke za podnebne ukrepe Connie Hedegaard je dobra novica ta, da so se emisije v letu 2012 znova zmanjšale. Slaba novica pa je, da se je neravnovesje med razpoložljivimi pravicami do emisij in povpraševanjem po njih še povečalo, zlasti zaradi rekordne uporabe mednarodnih dobropisov. Na začetku tretje faze je EU tako priča presežku v višini skoraj dveh milijard pravic. Ta dejstva po njenem prepričanju opozarjajo, da morata Evropski parlament in Svet hitro ukrepati glede kopičenja pravic v poznejšem obdobju. (pb)