Energetika

Le 53 odstotkov nacionalnih investicij v skladu z načrti

Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) je objavila mnenje o izvedbi evropskih nacionalnih energetskih investicij.
Le 53 odstotkov nacionalnih investicij v skladu z načrti

Mnenje se nanaša tako na investicije, ki so vključene v Desetletni načrt razvoja evropskega elektroenergetskega omrežja 2016, kot na tiste iz nacionalnih razvojnih načrtov, ki so uvrščene med čezmejne prenosne projekte.

ACER med drugim ugotavlja, da 211 nacionalnih investicij izmed 395 (53 odstotkov) poteka v skladu z načrti ali jih celo prehiteva. Z izvedbo zamuja 81 oziroma 21 odstotkov investicij, 102 oziroma 26 odstotkov investicij pa je preloženih.

Največ (63 odstotkov) investicij zamuja zaradi dolgih postopkov pridobivanja dovoljenj, 18 odstotkov jih zamuja pri gradnji, 12 odstotkov investicij pa je načrtovanih, a še brez potrebnih dovoljenj. Pri sedmih odstotkih investicij pa do zamud prihaja, ker o njih še poteka razprava. Investitorji v 44 odstotkih kot najpogostejši razlog za zamude navajajo pridobivanje dovoljenj, kar se glede na izdano mnenje v letu 2014 ni spremenilo.

Med preloženimi nacionalnimi investicijami je največ takšnih, o katerih razprava še poteka (66 odstotkov), sledijo načrtovane investicije, ki še niso v postopku pridobivanja potrebnih dovoljenj (22 odstotkov). Osem odstotkov investicij je preloženih zaradi postopka pridobivanja dovoljenj, štirje odstotki investicij pa zamujajo pri gradnji.

Agencija ugotavlja še, da ima približno 25 odstotkov čezmejnih investicij v eni državi drugačen status kot v drugi državi. Kot glavni razlog za to navaja slabo koordinacijo med državami, ki sodelujejo pri posameznem projektu. Še več, kar pri 15 čezmejnih povezavah, kar je okoli pet odstotkov vseh čezmejnih pregledanih projektov, je postavljen različen datum začetka obratovanja nacionalnega odseka povezave. Po mnenju agencije bi to lahko pripeljalo do novih zamud, zato investitorjem, sistemskim operaterjem prenosnih omrežij in nacionalnim energetskim regulatorjem svetuje, da pregledajo načrte gradnje čezmejnih povezav, se uskladijo in jih po potrebi popravijo.

Polona Bahun
O avtorju