Energetika

Leta 2030 brez elektrike še 620 milijonov ljudi

V zadnjem desetletju zabeležili velik napredek na področju elektrifikacije.
Leta 2030 brez elektrike še 620 milijonov ljudi

Leta 2030 bo na svetu še 620 milijonov ljudi brez dostopa do električne energije, razen če bodo politični odločevalci res konkretno ukrepali, kaže poročilo o napredku na področju energije, ki so ga objavile Mednarodna agencija za energijo (IEA), Mednarodna agencija za obnovljivo energijo (IRENA), Oddelek za statistiko Združenih narodov (UNSD), Svetovna banka in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Eden od ciljev trajnostnega razvoja sicer določa, da naj bi imeli do leta 2030 vsi ljudje na svetu dostop do zanesljive, trajnostne in moderne električne energije.

Dostop do elektrike se je v zadnjem desetletju občutno povečal, v letu 2010 elektrike ni imelo 1,2 milijarde ljudi, v letu 2018 je bilo takšnih še 789 milijonov (deset odstotkov prebivalcev planeta). Čez deset let naj bi jih bilo brez elektrike še 620 milijonov, večina od njih z območja podsaharske Afrike.

Po oceni generalnega direktorja agencije IRENA Francesca La Camera se lahko zgodi, da bo koronavirus stanje še poslabšal, saj bo najbolj prizadel države v razvoju. Pravi, da je za večji napredek potrebna močnejša politična zavezanost, pa tudi celovit okvir, ki omogoča dolgoročno energetsko načrtovanje in povečano javno ter zasebno financiranje kot del paketov spodbude in obnovitve po pandemiji.

Sicer poročilo navaja, da so največje izboljšanje dostopa do elektrike po letu 2010 dosegli Bangladeš, Kenija in Uganda, pri njih so bile letne stopnje rasti elektrifikacije višje od 3,5 odstotne točke.

Delež obnovljivih virov energije v svetovni mešanici energije se postopoma povečuje, je pa treba pospešiti obnovljive vire v vseh sektorjih, še navaja poročilo. V letu 2017 je njihov delež dosegel 17,3 odstotka končne porabe energije, 17,2 odstotka v letu 2016 in 16,3 odstotka leta 2010. Poraba obnovljivih virov energije (+2,5 odstotka v letu 2017) raste hitreje kot svetovna poraba energije ( +1,8 odstotka v letu 2017), kar je trend od leta 2011. Večina rasti obnovljivih virov energije se je zgodila v elektroenergetskem sektorju, zahvaljujoč hitri širitvi izkoriščanja vetrne in sončne energije, ki jo je omogočila politična podpora ter nižanje stroškov. Zaostaja pa uporaba obnovljivih virov energije za ogrevanje in transport. Poročilo pravi, da se je proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov zaradi pandemije upočasnila, a jim še vedno kaže bolje kot denimo premogu ali zemeljskemu plinu.