Kot je znano, se je projekt vzpostavitve Severno jadranske vodikove doline, ki vključuje 37 partnerjev iz treh držav, tj. Hrvaške, Furlanije - Julijske krajine v Italiji in Slovenije. začel septembra lani in bo trajal šest let. Na različnih lokacijah v vseh treh partnerskih državah se izvaja 17 »preizkusnih« projektov, ki so podprti s številnimi medsektorskimi ukrepi. Namen izvajanja te ambiciozne pobude je olajšati prehod na uporabo rešitev, ki vključujejo vodik, in omogočiti akterjem v nastajajočem vodikovem ekosistemu v Severnem Jadranu avtonomno proizvodnjo, prenos, skladiščenje in uporabo obnovljivega vodika ter njegovo nadaljnjo uporabo. Projekt, ki ga vodi HSE, je dobil tudi nepovratna evropska sredstva v višini 25 milijonov evrov s strani Partnerstva za čisti vodik ter med drugim prejel tudi pečat odličnosti, ki ga v okviru programa Obzorje Evropa podeljujejo najboljšim projektom. Konzorcij sicer sestavlja 37 organizacij, med katerimi so podjetja, univerze, ustanove in drugi javni subjekti iz vseh treh sodelujočih držav, kot prva nadnacionalna vodikova dolina v EU pa predstavlja omenjeni projekt tudi eno vodilnih pobud v okviru uresničevanja evropske strategije za vodik in doseganja ciljev zelenega dogovora.
Ključni cilj poleg proizvodnje zelenega vodika tudi vzpostavitev trga
Projekt vključuje celotno vrednostno verigo uporabe obnovljivega vodika, od proizvodnje, skladiščenja in distribucije do njegove končne uporabe v različnih sektorjih, zlasti v industriji ter kopenskem in pomorskem prometu, kar ustvarja vzvod za pospešitev prehoda na obnovljive vire energije v treh ciljnih stebrih: industrijah, v katerih je težko zmanjšati emisije, ter v energetskem in prometnem sektorju. Ključni cilj pobude je ustvariti trg za zeleni vodik na strani povpraševanja in ponudbe, s čimer bi postal konkurenčen vir energije za prihodnost. Ključni akterji v industriji iz vseh treh držav bodo razvili pilotne projekte za proizvodnjo do 5.000 ton vodika na leto iz obnovljivih virov energije, namenjenega shranjevanju, distribuciji in uporabi energije. Pričakuje se, da se bo med sodelujočimi državami izmenjalo približno 20 odstotkov vodika, proizvedenega iz obnovljivih virov, pri tem pa se bo ustvaril primarni regionalni trg za vodik. Z uvedbo naprednih vodikovih tehnologij ter razvojem znanj in infrastrukture si partnerstvo prizadeva doseči tudi druge ključne cilje evropskega zelenega dogovora. Preizkusni projekti NAHV zlasti obravnavajo razogljičenje pomembnih industrijskih sektorjev, kot so proizvodnja jekla, cementa in stekla, ter zagotavljajo trajnostne rešitve za kopenski in pomorski promet, povezane z zmanjšanjem ogljičnega odtisa.
Na srečanju na Reki se bo konzorciju priključila tudi občina Cres
Občina Cres se je zavezala, da bo prevzela obveznosti odhajajočega partnerja ACI Marine, kar bo zagotovilo nadaljnje delovanje projekta brez kakršnih koli trenj ali zamud. Kot izpostavljajo v konzorciju, je nemoteno in sinhronizirano izvajanje industrijskih preizkusnih okolij skupaj z drugimi podpornimi pobudami bistveno za splošni uspeh pobude vzpostavitve Severno jadranske vodikove doline. Pričakuje se sicer, da bo izvedba načrtovanih inovacijskih dejavnosti v zreli fazi sprostila nadaljnje naložbe v tehnologije, povezane z obnovljivim vodikom, v višini več kot 700 milijonov evrov, namenjene povečanju zmogljivosti proizvodnje, skladiščenja, prenosa in uporabe vodika. Dodatne naložbe bodo financirane, tako med izvajanjem projekta kot po njem, iz zasebnih in javnih virov v obliki nadaljnjih naložb v uspešno izvedene pilotne projekte na 17 preizkusnih lokacijah v treh sodelujočih državah, kot tudi z novimi pobudami, ki bodo prispevale k razvoju družbenega in gospodarskega ekosistema, ki temelji na obnovljivem vodiku. Predvideni razvoj ustvarja potrebo po novih kompetencah in veščinah, zaradi česar so univerze in raziskovalne ustanove, ki so partnerji v pobudi, pomembni protagonisti pri oblikovanju in razširjanju novih izobraževalnih programov, saj naj bi vodikova dolina postala tudi sredstvo za ustvarjanje novih kakovostnih delovnih mest.
Dr. Jerneja Sedlar, koordinatorka projekta Severno jadranske vodikove doline in vodja službe za razvoj in investicije v HSE je pred srečanjem na Reki povedala: »Skupina HSE je nosilka zelenega prehoda Slovenije, pri čemer ji je bila z vodilno vlogo v pobudi vzpostavitve Severno jadranske vodikove doline, ki je financirana s strani EU, dodeljena velika odgovornost. Celotna Evropa se sooča z velikimi izzivi zelenega prehoda. Partnerstvo 37 članov konzorcija, ki je nastalo pred letom dni, ko je pobuda Severno jadranske vodikove doline postavila Slovenijo, Hrvaško in Furlanijo - Julijsko krajino v Italiji na zemljevid evropskih dolin vodika, praznuje prvo obletnico. Zadovoljni in ponosni smo na napredek in korake, ki jih delajo strokovne skupine na več lokacijah znotraj območja vodikove doline. Vodik bo postal ključni energent prihodnosti, ki bo pomembno prispeval k doseganju tako nacionalnih kot tudi evropskih ciljev na področju razogljičenja in trajnostnega razvoja. Pomemben kamenček v tem mozaiku pa predstavlja že projekt Severno jadranske vodikove doline. Zelo sem ponosna, da lahko sporočim, da v konzorcij sprejemamo novega partnerja, občino Cres. Občina Cres se nam pridružuje v okviru delovnega sklopa 5 in bo sodelovala pri razvoju vodikove infrastrukture v creškološinjskem arhipelagu v partnerstvu z družbo ECUBES. To sodelovanje predstavlja pomemben korak naprej za našo celotno regijo.« (bj)