Energetika

Letošnji Ekokviz o treh različnih temah

V Naklem je potekalo državno tekmovanje v Ekokvizu, na katerem so se pomerili srednješolci iz vse Slovenije.
Letošnji Ekokviz o treh različnih temah

Sodelovali so 204 dijaki iz 40 srednjih šol, ki so vključeni v mednarodni program Ekošola in ostale srednje šole, ki so se prijavile na tekmovanje. V kategoriji srednjega poklicnega izobraževanja je zmagal Jan Cerar iz Srednje lesarske šole Šolskega Centra Ljubljana, v kategoriji srednjega strokovnega in poklicno-tehničnega izobraževanja je zmagal Aleksandar Đuričić iz Srednje zdravstvene šole Šolskega centra Slovenj Gradec, v kategoriji strokovne in splošne gimnazije pa se je najbolje odrezal Vladimir Smrkolj iz celjske I. Gimnazije.

Dijaki iz treh srednješolskih programov izobraževanja so letos reševali testna vprašanja iz treh različnih tem. In sicer so se podrobneje seznanili z učinkovito rabo energije in obnovljivimi viri energije ter s trajnostno mobilnostjo, kjer so spoznavali, kako na transport vpliva globalizacija in kakšne posledice ima to na naše okolje. Pri tretji temi pa so dijaki spoznavali alpski svet, vremenske spremembe v gorah in rastline v Alpah.

V okviru državnega tekmovanja so udeleženci poslušali tudi zanimivo predavanje strokovnjaka mag. Ivana Kende, svetovalca ENSVET, ki deluje v okviru Eko sklada. Udeležencem je bila predstavljena tudi možnost sodelovanja šol z mrežo ENSVET in njenimi energetskimi svetovalci ter različne finančne spodbude okoljskih naložb, ki jih ponuja Eko sklad.

Priznanja in nagrade najboljšim so na sklepni prireditvi podelili župan občine Naklo Marko Mravlja, ravnateljica Biotehniškega centra Naklo Andreja Ahčin in nacionalni koordinator programa Ekošola Gregor Cerar, ki je ob tej priložnosti poudaril, da letošnja izbira tem pomembno vpliva na dodatno znanje in ozaveščanje dijakov, saj so z njimi pridobili poglobljeno znanje na nekaterih najpomembnejših temah s področja varstva okolja.

Po njegovem prepričanju s povezovanjem učnih vsebin in s projekti, kakršen je Ekokviz, dijake in njihove mentorje celovito izobražujejo za okolju bolj prijazen način življenja. Še posebno pomembno pa je, da tako pridobljeno znanje in navade dijaki prenesejo tudi med starše in v lokalno okolje, s čimer jih opozarjajo, da mora biti skrb za okolje del našega vsakodnevnega razmišljanja in življenja.

Polona Bahun
O avtorju