Energetika

Lokalno samooskrbo z električno energijo povečali za 12 odstotkov

Krožno gospodarstvo v Kočevju je primer uspešne implementacije dolgoročne razvojne strategije Slovenije za trajnostni razvoj lokalnih skupnosti.  
Lokalno samooskrbo z električno energijo povečali za 12 odstotkov

Pri postopnem uvajanju krožnega gospodarstva v občini Kočevje gre tudi za oživitev lesnopredelovalne industrije in dvig konkurenčnosti gospodarstva v Sloveniji. Krožno gospodarstvo imajo organizirano v obliki centra predelave lesa za celovito ravnanje z lesno biomaso, ki ga upravlja gospodarska družba v javni lasti.  

Po pojasnilu doc. dr. Henrika Gjerkeša  (ZRMK) se krožni proizvodni proces, začet z zbiranjem lesne biomase z vsemi elementi, nadaljuje z žagalno linijo, opcijsko s peletarno. Proces se sklene s sušilnicami, ki deskam povišajo dodano vrednost, ter kogeneracijskim sistemom s procesom uplinjanja (manjvredne) lesne biomase za proizvodnjo električne in toplotne energije.  

Neposredni trajnostni učinki implementacije krožnega gospodarstva so obogatitev javnih sredstev za 3,2 milijona evra in 45 novih zelenih delovnih mest v prvih 15 letih delovanja, povečanje lokalne samooskrbe z električno energijo za 12 odstotkov in zmanjšanje emisije ogljikovega dioksida za 3.920 ton na leto.  

Krožno gospodarstvo prinaša tudi nova zelena delovna mesta  

Koncept krožnega gospodarstva v občini Kočevje je zasnovan na izhodišču, da z območja občine ne gre noben hlod neobdelan in da se lesna biomasa izkoristi v največji možni meri, ob hkratnem poviševanju stopnje lokalne energetske samooskrbe na poti v nizkoogljično skupnost.  

Celovitost trajnostne verige lesa zagotavlja vključitev socialnega podjetništva, izobraževanja kadrov, dodatnega usposabljanja zaposlenih in ohranjanja obstoječih oz. ustvarjanje novih zelenih delovnih mest, pojasnjuje doc. dr. Henrik Gjerkeš. Energetsko samooskrbo v krožnem gospodarstvu na primeru občine Kočevje je podrobneje predstavil na lanskem forumu o obnovljivih virih energije v Biotehniškem centru Naklo.