Energetika

Mag. Ana Stanič o preobratu na področju podnebnih sprememb

Sodišča so postala nova prva bojna črta na področju podnebnih sprememb in silijo države, da sprejmejo ambicioznejše cilje.
Mag. Ana Stanič o preobratu na področju podnebnih sprememb

Kot v kolumni na spletni strani Centra za energetsko učinkovitost (CER) piše mag. Ana Stanič, angleška odvetnica za EU in mednarodno pravo, E&A Law, smo po več letih politične apatije danes priča konkretnim korakom, ki naslavljajo podnebne spremembe in trajnostno ekonomijo.

»Letos se je prvič zgodilo, da so člani Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu podnebne spremembe uvrstili na vrh seznama tveganj za svetovno gospodarstvo. V lanskem letu so stranke zelenih, katerih glavna cilja sta povečanje uporabe obnovljivih virov in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, v državah, kot so Nemčija, Belgija, Nizozemska in Luksemburg, precej okrepile svoje članstvo. Ampak glavna razloga za preobrat vidim v spremembi pristopa finančnega in zavarovalniškega sektorja do tveganj, ki so povezana s podnebnimi spremembami, ter v številnih sodnih primerih po svetu, katerih predmet so podnebne sprememb,« dogajanje na tem področju komentira mag. Ana Stanič.

Spreminjajo pristop k financiranju energetskih projektov

Banke, zavarovalnice in mednarodne finančne institucije po besedah kolumnistke dramatično spreminjajo svoj pristop k financiranju energetskih projektov. Tako je na primer Nizozemska banka ING na plinski konferenci v Londonu novembra lani pojasnila, da je na podlagi Pariškega sporazuma izračunala svoje obveznosti glede emisij toplogrednih plinov, in da bo prilagodila svoj pristop k financiranju energetskih projektov, da bi zagotovila izpolnitev teh obveznosti. Podobne izjave so v zadnjih mesecih podale Citibank in številne druge banke.

»V praksi to pomeni, da bo v prihodnosti zelo težko, če ne celo nemogoče, pridobiti sredstva za projekte, povezane s premogom, ne glede na politično podporo, ki jo lahko imajo takšni projekti na lokalni ali nacionalni ravni. Prav tako bo težje zagotoviti sredstva za projekte na področju plina in nafte. To je ključni faktor, ki bo vplival na uspešnost obstoječih energetskih podjetij in bolj odprl možnosti zelenim podjetjem. Hkrati pa so sodišča postala nova prva bojna črta na področju podnebnih sprememb in silijo države, da sprejmejo ambicioznejše cilje. V zadnjih nekaj letih se je povečalo število primerov proti državam in energetskim podjetjem glede podnebnih sprememb. Najbolj znan je primer Urgenda, ki so ga proti nizozemski vladi vložili fundacija Urgenda in 900 nizozemskih državljanov,« v kolumni navaja mag. Ana Stanič.

Po zapisu na spletni strani CER bo omenjena avtorica tudi gostja omizja 1. Zelenega zajtrka »GreenTech Innovation«, ki bo potekal 8. marca 2019 v hotelu Union. Cilj aktivnosti »GreenTech Innovation« je krepiti ukrepe za spodbujanje zelenega gospodarstva, ki predstavlja odgovor na trajnostni razvoj in podnebno energetske izzive.

Več o tem na: cer-slo.si